Mleczaj rydz

Mleczaj rydzMleczaj rydz – rydz smaczny, rydz prawdziwy, rydz pański, mlecza,j smaczny, rydzyk, ryzyk, ryżok, ryżak, rydzek, rycek

grzyb pierwszorzędnej wartości. Ma kapelusz o średnicy 3…12 cm, lejkowaty,
pomarańczowoceglasty, czasem z domieszką zielonego, na powierzchni gładki, z koncentrycznie zaznaczającymi się prążkami, na brzegu przez długi czas podwinięty. Blaszki koloru kapelusza, cienkie, kruche, po uszkodzeniu barwią się zielonawo (czasem dopiero po chwili), przy trzonie nieco zbiegające się lub wąsko przyrośnięte. Trzon jaśniejszy od kapelusza, pusty, dość krótki. Miąższ obficie przesiąknięty pomarańczowym sokiem o smaku łagodnym i miłym zapachu. Wysyp zarodników kremowy.

Występuje dość często w lasach i młodnikach iglastych (przeważnie świerkowych i sosnowych), czasem na polanach leśnych. Zbierany od czerwca do początku listopada.

Trujący jest mleczaj wełnianka (rydz fałszywy), ceglastoróżowy i wełnisto owłosiony (zwłaszcza młode okazy) o blaszkach białych, później zmieniających się na ochrowe, o smaku silnie piekącym, wydzielający obficie mlecznobiały sok.