Ogród na skarpach

Ogród na skarpach

W okolicach Rzeszowa wiele nowych domów powstaje w terenie pagórkowatym, na pochyłych działkach. Działka o urozmaiconej rzeźbie terenu daje duże możliwości ciekawej aranżacji ogrodu, ale stanowi również utrudnienie podczas budowy domu. Konieczność stworzenia w terenie półki, na której stanie budynek wiąże się z powstaniem w ogrodzie bardziej lub mniej stromych skarp. Niejednokrotnie po zakończonej budowie nie do końca wiadomo jak je zagospodarować.

Jak zagospodarować skarpy?

Na skarpach o niewielkim nachyleniu można założyć trawnik – bardzo ważne w tym przypadku jest aby nachylenie terenu nie było zbyt duże, umożliwiając swobodną jazdę kosiarki. Przy bardziej stromych skarpach warto pomyśleć o ich obsadzeniu drzewami i krzewami, ponieważ koszenie trawnika będzie w tym przypadku problematyczne. Z kolei bardzo strome skarpy koniecznie trzeba obsadzić głęboko i mocno korzeniącymi się drzewami i krzewami, a niejednokrotnie zachodzi potrzeba wzmocnienia podstawy skarpy murem oporowym.

Bardzo długie skarpy warto podzielić na mniejsze, rozdzielone płaskimi powierzchniami trawnika. – Powstanie wtedy ogród piętrowy zbudowany z tarasów rozdzielonych bujnymi kompozycjami z roślin. Niezłym pomysłem, jest również wzmacnianie skarp głazami – możemy w ten sposób stworzyć efektowny ogród skalny. Jeszcze innym ciekawym sposobem aranżacji ogrodu, jest wzmocnienie skarp murkami z kamienia, gambionów, lub gazonów, ewentualnie palisadami betonowymi. Powstałe w ten sposób płaskie półki można obsadzić niskimi, ścielącymi się roślinami, które z czasem zaczną efektownie przewisać przez murki.

Wybieramy rośliny na skarpy

Skarpy najlepiej przykryć gęstym dywanem z roślin okrywowych. Gatunków i odmian mamy do wyboru całą masę, ale w zależności od warunków świetlnych nie wszystkie się sprawdzą. Poniższa lista przedstawia popularne, efektowne i łatwe w utrzymaniu rośliny, którymi warto przykryć skarpy w pełnym słońcu i w cieniu.

Skarpy dobrze oświetlone:

  • gatunki i odmiany jałowców płożącego (np. Golden carpet, Blue chip, Willtoni), łuskowego (np. Blue carpet), pośredniego (np. Old gold, Gold coast, Pfizeriana aurea, Gold star, Mordigan gold), rozesłanaego (np. Nana), chińskiego, sabińskiego I nadbrzeżnego.
  • irga pozioma i irga Dammera (w warunkach klimatycznych okolic Rzeszowa mogą przemarzać)
  • niektóre odmiany berberysu Thunberga np. Green carpet
  • kosodrzewina
  • róże okrywowe np. odmiana Fairy
  • odmiany trzmieliny Fortunea

Skarpy w cieniu:

  • irga pozioma i irga Dammera
  • bluszcz pospolity
  • runianka japońska
  • barwinek pospolity i wiekszy
  • tawulec pogięty
  • płożące odmiany cisu pospolitego

Rośliny okrywowe warto posadzić w większych grupach, które z czasem zleją się w jednolite płaty. Takie płaty różniące się kolorem, fakturą, lub wysokością warto ze sobą pomieszać, w wyniku czego powstanie ciekawa kompozycja Ponadto warto urozmaicić powierzchnie zajęte przez rośliny okrywowe i posadzić pomiędzy nimi inne, wyższe rośliny. Możliwości ciekawej aranżacji skarp w ogrodzie jest bardzo wiele – wystarczy uruchomić wyobraźnię.