Trawnik o czym trzeba wiedzieć zanim go założymy

Trawnik o czym trzeba wiedzieć zanim go założymy.

Duży, równy, intensywnie zielony trawnik to z pewnością podstawowy element każdego pięknego ogrodu i wizytówka jego właściciela. Niestety założenie idealnego trawnika jest wbrew pozorom zagadnieniem trudnym i wymaga starannego przemyślenia. Zanim przystąpimy do zakładania naszej przydomowej murawy musimy podjąć kilka decyzji i uświadomić sobie istnienie pewnych czynników, które zdecydują o sukcesie, lub porażce. Oto najważniejsze z nich.

Na początek ważne decyzje

Zakładanie trawnika należy zacząć od kilku decyzji. Musimy zastanowić się nad tym czemu będzie służyć trawnik, jak duży powinien być, jakiego kształtu i ile czasu będziemy mogli mu poświęcić.

Przydomowe trawniki na ogół spełniają dwie funkcje – ozdobną i rekreacyjna. Trawnik ozdobny zakładany jest z mieszanek traw tworzących szczególnie efektowną darń. Niestety takie trawniki sa wrażliwe na deptanie i wymagają starannej pielęgnacji, regularnego koszenia i podlewania. Z kolei trawniki o przeznaczeniu rekreacyjnym zakładane są z mieszanek traw o mniejszych wymaganiach dobrze znoszących deptanie. Trawnik rekreacyjny sprawdza się w części ogrodu gdzie spędzać będziemy wolny czas, gdzie potrzebny będzie plac do zabaw dla dzieci, czy miejsce do biegania dla psa.

Nie bez znaczenia dla decyzji o formie naszego przyszłego trawnika jest fakt, że trawnik wymaga regularnej pielęgnacji: koszenia, podlewania, nawożenia i wielu innych czynności. Ilość czasu, którą poświęcać będziemy na poszczególne prace pielęgnacyjne na trawniku uzależniona jest od jego wielkości, ale i ukształtowania terenu, na którym został założony. Zasada jest prosta – nawet dość duże płaszczyzny trawnika nie są trudne w utrzymaniu pod warunkiem, że jest on równy, a jego brzegi tworzą dość regularny kształt. Trawniki silnie rozczłonkowane, wąskie, z licznymi zakamarkami są trudne w utrzymaniu, ponieważ trzeba poświęcić mnóstwo czasu, by na przykład podkosić ręczną wykaszarką miejsca, do których nie ma jak się dostać kosiarką wózkową, lub wyrównywać „wąsy” pozostawione przez kosiarkę na większych załamaniach terenu. Warto zatem przemyśleć przed przystąpieniem do zakładania trawnika zagadnienia jego przyszłego utrzymania, tak żeby nie było ono dla nas kiedyś znacznym kłopotem.

Prace przygotowawcze

Kolejnym etapem, o którym należy wspomnieć przed założeniem trawnika jest przygotowanie terenu. Aby cieszyć się pięknym trawnikiem należy przed jego założeniem wykonać szereg nieraz ciężkich i pracochłonnych prac. Teren należy wyrównać i w razie potrzeby odwodnić, zniszczyć wieloletnie chwasty, rozłożyć siatki na krety, rozprowadzić rury systemu nawadniającego, dowieźć ziemi urodzajnej. Dopiero na tak przygotowanym gruncie można myśleć o zakładaniu trawnika. Wszystkich wspomnianych prac nie należy bagatelizować, ponieważ jeśli na tym etapie zostaną popełnione błędy, będzie to miało fatalne konsekwencje w przyszłości.

Trawnik z siewu, czy z rolki

Jedno z ważniejszych pytań przed założeniem trawnika to pytanie o to w jaki sposób zostanie on założony. Rozwiązania są dwa – trawnik siany, lub trawnik układany z gotowej darni. Jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań? Zaletą trawnika z rolki jest z pewnością szybki efekt – po rozłożeniu darni gęsty, piękny trawnik jest niemal gotowy. Wadą tego rozwiązania jest cena materiału – trawnik z rolki jest przynajmniej trzykrotnie droższy od trawnika z siewu i w przypadku dużego ogrodu, może okazać się, że koszt jego założenia jest bardzo wysoki. Zaleta trawnika z siewu jest właśnie dużo niższa cena jego założenia. Wada trawnika sianego jest fakt, że po jego założeniu nie jest on jeszcze w pełni gotowy – trzeba przynajmniej kilku miesięcy, aby taki trawnik osiągnął pełne zadarnienie. Kolejnym utrudnieniem w przypadku trawnika z siewu jest to, że zakładając taki trawnik należy wybrać okres odpowiednio wilgotny i ciepły, tak aby trawa mogła szybko skiełkować. Odpowiedni czas zakładania trawników siewem ogranicza się do okresu od końca kwietnia do końca września.