Jak podlać ogród?

Jak podlać ogród?

Podstawą pięknego ogrodu są piękne rośliny i trawnik, które do tego by zdrowo i szybko rosnąć potrzebują dużej ilości wody. Sposobów dostarczania roślinom wody jest wiele – można podlewać rośliny wężem, lub konewką, za pomocą różnego rodzaju przenośnych zraszaczy, w końcu do podlewania ogrodu można wykorzystać automatyczny system nawadniający. Ten ostatni sposób jest z pewnością najwydajniejszym i najwygodniejszym sposobem nawadniania.

Czym jest system nawadniający i dlaczego warto go mieć?

System nawadniający składa się z umieszczonego w ziemi systemu rur doprowadzających wodę do znajdujących się na ich końcu różnego rodzaju emiterów np. zraszaczy, kroplowników, linii kroplujących, czy mikro zraszaczy oraz automatyki, na którą składają się sterowniki, elektrozawory, czujniki deszczu, czujniki wilgotności gleby, stacje pogodowe. System nawadniający działa automatycznie – jedyne co musi zrobić posiadacz ogrodu to wprowadzić program, według którego system ma pracować. W zależności od warunków pogodowych sterownik modyfikuje program nawadniania np. wyłącza system jeśli pada deszcz, lub gleba jest wystarczająco wilgotna.

Automatyczne systemy nawadniające posiadają wiele zalet, które zachęcają do zamontowania ich w swoim przydomowym ogrodzie. Oto najważniejsze z nich:

  • system nawadniający zawsze „pamięta” o podlaniu ogrodu, gdy jest to konieczne i można np. spokojnie wyjechać na wakacje i nie martwić się o to, w jakim stanie będzie ogród po naszym powrocie jeśli w międzyczasie wystąpi susza
  • system nawadniający oszczędza czas posiadacza ogrodu – na dokładne podlanie wężem dużego ogrodu w gorący letni dzień trzeba poświęcić nawet kilka godzin. Mało kto ma tyle czasu i cierpliwości.
  • system podlewa ogród o optymalnej porze dnia, którą są godziny wczesnoranne – wstawanie latem o godzinie piątej rano, aby podlać ogród nie jest z pewnością przyjemne, a przy słonecznej pogodzie jest to jedyna pora, o której można bez ryzyka podlewać trawnik i rośliny
  • system nawadniający oszczędza wodę – ilość wody, którą do podlania zużywa dobrze zaprojektowany system nawadniający jest mniejsza od ilości, którą zużyjemy podlewając ręcznie, lub za pomocą zraszaczy przenośnych, ponieważ system nawadniający dystrybuuje wodę równomiernie i w zoptymalizowany sposób
  • wszystkie elementy systemu nawadniającego są ukryte pod ziemią, przez co nie przeszkadzają one w korzystaniu i pielęgnacji ogrodu – dużą wadą podlewania za pomocą różnego rodzaju zraszaczy przenośnych, jest to, że trzeba do nich doprowadzić wąż z wodą, co niejednokrotnie jest dość kłopotliwe i przeszkadza przy korzystaniu z ogrodu.

Oczywiście wszystkie wymienione zalety będą naprawdę zaletami jeśli system nawadniający zostanie poprawnie zaprojektowany i wykonany. Niefachowy montaż, złe dobranie podzespołów, lub montaż podzespołów niskiej jakości (np. tzw. „marketówek”), może poskutkować tym, że system nawadniający nie będzie pracował w odpowiedni sposób i może stanowić jedynie kłopot. Dlatego właśnie zachęcamy, aby projektowanie i montaż systemu nawadniającego powierzyć fachowcom.