Nasadzenia roślin ozdobnych

Nasadzenia roślin ozdobnych

Wykonujemy nasadzenia roślin ozdobnych w tym drzew i krzewów, krzewinek, bylin, roślin cebulowych i jednorocznych. W zależności od potrzeb wykonujemy nasadzenia różnego typu – sadzimy żywopłoty, tworzymy urozmaicone kompozycje z roślin w ogrodach prywatnych, wprowadzamy roślinność przy ciągach komunikacyjnych, wzmacniamy roślinnoścoią skarpy, wykonujemy nasadzenia przy firmach, szkołach, restauracjach, kośćiołach. Materiał sadzeniowy, który wykorzystujemy pochodzi z renomowanych szkółek z podkarpacia i małopolski i jest przystosowany do klimatu panujacego w okolicach Rzeszowa, dzieki czemu maja Państwo pewność, że rośliny będą zdrowo rosły i pięknie się prezentowały. Nasi pracownicy posiadaja odpowiednia wiedzę i umiejetności, co gwarantuje fachowe wykonanie zlecenia.

Oprócz wykonania nasadzeń wykonujemy również prace takie jak ściólkowanie posadzonych roślin różnymi materiałami (agrowłóknina + kora sosnowa, grys kamienny, zrębki drzewne) oraz wykonujemy obrzegowania nasadzeń z drewna, plastiku, kamienia i kostki brukowej. Taki sposób zagospodarowania powierzchni w ogrodzie zdecydowanie zmniejsza ilość pracy w ogrodzie np. przy obkaszaniu i plewieniu roślin oraz poprawia warunki ich wzrostu.

Aby dowiedzieć się więcej o wyborze roślin do sadzenia oraz sposobie w jaki wykonujemy nasadzenia proponujemy, abyście zapoznali się Państwo, z pozostałą częśćią tekstu.

Wybór roślin – jak uniknąć błędów?

Przed wykonaniem nasadzeń należy dokładnie przemyśleć w jakim miejscu, ile i jakie rośliny posadzimy. Błędy popełnione na początku, będą trudne do poprawienia, gdy rośliny zaczną już rosnąć. Jeśli zamierzaja Państwo wykonać większe nasadzenia warto jest sporządzić projekt.

Przy doborze roślin należy w pierwszej kolejności kierować się ich docelową wielkośćią – niewielki na początku krzew może z czasem rozrosnąć się ponad miarę i zająć połowę przydomowego ogrodu. Z kolei karłowe iglaki posadzone jako żywoplot, będą rosły zbyt wolno i zanim zaczną spełniać swoją funkcję minie kilka lat. Wybierając rośliny należy dokładnie dobrać je pod względem wielkości i rozstawy sadzenia, tak aby spełniały swoje funkcje i nie stanowiły kłopotu za kilka lat. Jeśli nie macie Państwo w tym względzie doświadczenia, najlepiej jest zdać się na doświadczenie ogrodnika, lub projektanta zieleni

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem wpływajacym na wybór roślin są warunki klimatyczne i glebowe. W warunkach Rzeszowa i okolic do ogrodów nie należy wybierać gatunków nie do końca mrozoodpornych i wrazliwych na susze. Zrezygnować należy z gatunków i odmian, które rosną co prawda w Polsce, ale w regionach o łagodniejszyn i wilgotniejszym klimacie np. nad morzem. Sadząc w Rzeszowie np. żywopłot z laurowiśni musimy liczyć się z tym, że każdej zimy będzie on podmarzał, a jeśli wystąpią mrozy większe niż -25 oC może wymarznąć całkowicie. Przy wyborze roślin oprócz warunków klimatycznych trzeba brać pod uwagę również warunki glebowe. Nie należy wybierać np. w miejsca piaszczyste i suche roślin o dużych wymaganiach co do wilgotności gleby np. klonów palmowych i hortensji ogrodowych – lepszym rozwiązaniem jest wybór jałowców, sosen i brzóz, które w takich warunkach radzą sobie doskonale. Z kolei na gleby okresowe podtapiane najlepiej wybrać np. metasekwoje, wierzby i miskanty. Ważnym czynnikiem jest również zasobność gleby, ale akurat w tej kwesti wiele da się zmienić, choćby przez umijętne nawożenie.

Wybierając miejsce sadzenia trzeba brać pod uwagę fakt, że rośliny tworzą kompozycję ogrodu i należy je odpowiednio zestawiać wielkościowo i kolorystycznie, tak aby całość wyglądała harmonijnie. Ponadto nie każda roślina może rosnąc w tym samym miejscu. W nawet niewielkim ogrodzie warunki siedlikowe moda być bardzo różne w różnych jego częściach. Miejsca osłonięte i zacienione należy obsadzić innymi gatunkami, niż eksponowane i słoneczne. Zasięg cienia, osłona od wiatru, wilgotność gleby, obecność starych drzew to czynniki, które bardzo mocno wpływają na to jakie rośliny można wybrać do określonego miejsca.

Jak i kiedy sadzić?

Wybór sposobu sadzenia zależy w dużej mierze od rodzaju materiału roślinnego. Rośliny produkowane w doniczkach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, kopane z gruntu razem z bryłą w okresie marzec-kwiecień i wrzesień-październik, z kolei kopane z gruntu z gołym korzeniem wczesna wiosną, lub od połowy jesieni do końca października. W miare możliwości należy unikać sadzenia w okresach suszy i dużych upałów. Jeśli jednak nie ma wyboru, to należy bezwzględnie zadbać by gleba była stale wilgotna.

Sadząc rośliny należy wykopać dołki ok. 2 razy większe od objętości ich brył korzeniowych. Glebę wewnątrz dołka spulchniamy i zaprawiamy żyzną glebą, lub substratem torfowym, które warto pomieszać z kompostem, lub nawozem wieloskładnikowym (od połowy lipca nie należy jednak stosować nawozów azotowych), Do tak przygotowanego dołka wkładamy bryłę korzeniowa rośliny i obsypujemy żyzna ziemią, lub ziemią wybraną z dołka pomieszaną z substratem torfowym. Ziemię wokół korzeni ugniatamy. Rodzaj gleby która zaprawiamy dołki zależy od tego jakie rośliny sadzimy np. dla różaneczników powinna to być gleba kwaśna i próchniczna. Rośliny na ogół sadzimy na taka sama głębokość na jakiej rosły w szkółce, są jednak od tej reguły wyjątki (np. powojniki). Po posadzeniu należy rośliny podlać.

Bardzo dobrą praktyką jest ściółkowanie nasadzeń. Ma to duże znaczenie praktyczne, szczególnie w przypadku kompozycji roślinnych, w których rośliny rosną blisko siebie, ponieważ ogranicza ilość chwastów pojawiających się pomiędzy roślinami oraz chroni również korzenie roślin przed przesuszeniem poprzez zwiększanie wilgotności gleby pod warstwa ściółki. Do ściólkowania można wykorzystać agrowłókninę, którą przypina się do ziemi szpilkami, lub gwoździami. Agrowłókninę przykrywa się korą sosnową, grysem kamiennym, żwirem, lub zrębkami drzewnymi. Jeśli nasadzenia wykonujemy na stronych skarpach lepiej jest zrezygnować z przykrywania agrowłókniny innym materiałem ponieważ zsunie się on do podstawy skarpy. Należy pamiętać, że poziom gruntu pod nasadzeniami powinien być ok. 5 cm poniżej poziomu trawnika, scieżek, czy kostki brukowej, aby materiał sciółkujący nie rozsypywał się i nie był wywiewany poza obszar nasadzeń

Warto jest wykonać obrzegowania wyściółkowanych nasadzeń. Obrzegowania można wykonać z różnych materiałów np. rolborderów plastikowych i drewnianych, podkładów kolejowych, kostki brukowej, kamienia naturalnego, krawężników, lub innych materiałów. Dzięki obrzegowaniom, łatwiej jest utrzymać porządek w ogrodzie np. trawnik nie wrasta w nasadzenia i jest łątwiejszy do koszenia. Ponadto obrzegowania z kostki brukowej, kamienia, czy drewna mogą stanowić element ozdobny.