Jak zrobić ramę obrazu?

jak zrobic rameNowe ramy ze starego drewna. Ramy obrazów są albo neutralne wobec „oprawianej treści”, albo stanowią jej plastyczne dopełnienie. Materiały do ich wykonania można znaleźć wszędzie – na strychu, w piwnicy, na targu staroci. Mogą to być resztki listew, desek podłogowych lub panele ścienne.

Dobranie odpowiedniej ramy do obrazu to sprawa artystycznych talentów i upodobań. Najłatwiej dać im wyraz, samodzielnie wykonując wszystkie prace. Jest to w sumie zajęcie tak przyjemne i wdzięczne, że z powodu nadprodukcji mogą powstać trudności ze znalezieniem miejsca do ekspozycji wyrobów. Od drewnianych elementów wymagamy tylko, by były wystarczająco suche i proste.

Szkło można zamówić i przyciąć na miarę bezpośrednio u szklarza, a w niektórych marketach budowlanych można zaopatrzyć się w elementy szklane o wymiarach standardowych. Ciekawym rozwiązaniem są także pozbawione ram uchwyty do obrazów. W przypadku ich użycia można poddać zabiegom upiększającym ścianę wokół obrazu. Pamiętajmy też, że nie każdy obraz wymaga przykrycia szkłem. Jest to wręcz  niewskazane w przypadku dużych obrazów, gdyż ich ramy i tak są narażone na duże obciążenia.

Połączenia narożnikowe nie muszą być ukośne. Równie dobrze można połączyć elementy kolejno na styk lub osadzić boki krótsze pomiędzy dłuższymi (górnym i dolnym). Ramy łączone pierwszym sposobem, tzw. „wiatrakowe”, wywołują wrażenie kręcących się wokół własnego środka. Podkładką pod obraz może być arkusz brystolu.

Z powierzchni drewna przeznaczonego do budowy ram należy usunąć stare gwoździe i śruby. Wybrane fragmenty desek przycinamy na odpowiednią długość, posługując się skrzynką uciosową i piłą grzbietnicą. Drewno wygładzamy przy pomocy papieru ściernego owiniętego wokół klocka szlifierskiego, nie usuwamy przy tym zachowanych resztek farby. Na styki nakładamy klej do drewna
i dociskamy je do siebie. Całość usztywnią narożne kawałki sklejki przymocowane zszywkami. Drewniane listewki przybite od tyłu gwoździami do ramy utworzą wgłębienie służące do zamocowania obrazu i szkła. Najpierw w ramach osadza się szkło, potem obraz, a na końcu tekturę lub brystol tworzące tylną ściankę.
Szkło, obraz i karton mocuje się w zagłębieniu przy pomocy młotka, wbijając nim gwoździe w obwodowe listwy.
Na koniec, po lewej i po prawej stronie ramy przykręca się wieszaki służące do zamocowania drutu.
Gotowe ramy należy pokryć lakierem ochronnym w celu podkreślenia wypukłości zachowanych resztek farby.

Rama z pokładu łodzi.
Według tej samej zasady można poddawać obróbce także inne, bardziej ekstrawaganckie rodzaje materiałów, jak na przykład drewno z drzew tropikalnych, wydeptane deski podłogowe lub pozostałości ze starej łodzi. W ten prosty sposób można stworzyć nastrojową oprawę dla naszych najlepszych zdjęć z urlopu. W ramie z drewna tekowego, z którego robi się pokłady łodzi. Dzięki nim doskonale zaprezentuje się zdjęcie np. ze wspaniałego rejsu po otwartym morzu.

czytaj dalej