Ogród dla leniwych

Ogród dla leniwych, czyli jak założyć ogród łatwy w utrzymaniu

Chcąc cieszyć się pięknym ogrodem musimy niestety poświęcić mu sporo pracy i czasu, który nie zawsze mamy. W tym tekście znajdziecie Państwo porady, które warto wziąć pod uwagę przed założeniem ogrodu, aby był on jednocześnie piękny, funkcjonalny, ale i łatwy w utrzymaniu.

Dokładnie przygotować teren przed założeniem ogrodu

Staranne i dokładne przygotowanie terenu przed założeniem ogrodu ułatwi znacząco jego dalszą pielęgnację – łatwiejsze będzie koszenie trawnika, łatwiej będzie pielęgnować zdrowe i bujnie rosnące drzewa i krzewy. Bardzo ważne jest, aby teren był możliwie równy, pozbawiony pobudowlanych śmieci i wieloletnich chwastów, odpowiednio odwodniony. Gleba powinna być żyzna i wzbogacona humusem.

Wybierajmy rośliny łatwe w utrzymaniu

Unikajmy roślin trudnych w utrzymaniu, wymagających wielu zabiegów pielęgnacyjnych, wrażliwych na choroby i warunki klimatyczne. Konieczność częstego podlewania, cięcia roślin, wykonywania oprysków, zabezpieczania na zimę znacznie zwiększa ilość prac w ogrodzie. Najłatwiejsze w utrzymaniu są rośliny iglaste takie jak thuje, jałowce, sosny, modrzewie, świerki, cisy, niektóre cyprysiki. Spośród krzewów i drzew liściastych warto wybrać berberysy, derenie, tawuły, pięciorniki, irgi, jaśminowce, kaliny, pęcherznice, krzewuszki, karagany, katalpy, klony, buki, brzozy, lipy, dęby, wiśnie ozdobne, wierzby. Niewiele prac pielęgnacyjnych wymagają trawy ozdobne np. kostrzewy, rozplenice, śmiałki i miskanty oraz niektóre byliny np. rudbekie, jeżówki, dzwonki, funkie, czy tawułki. Jeśli chcemy mieć w ogrodzie rośliny liściaste zimozielone to należy stosować je z umiarem i wybierać dla nich miejsca najbardziej zaciszne.
W warunkach klimatycznych panujących wokół Rzeszowa lepiej zrezygnować z takich roślin jak np. cyprysiki Lawsona i japońskie, laurowiśnie, ostrokrzewy, wrażliwsze odmiany klonów palmowych, różaneczników, azalii i pierisów. Trudne w utrzymaniu są również róże (za wyjątkiem róż okrywowych) i hortensje.

Sadzić odpowiednią ilość roślin

Sadzenie roślin w odpowiednich odstępach od siebie jest bardzo ważne, gdyż decyduje o tym jak często trzeba będzie je formować. Częstym błędem przy zakładaniu ogrodu, jest wprowadzanie zbyt dużej ilości roślin, aby wypełnić pusty na początku ogród. Później gdy rośliny zaczynają szybko rosnąć okazuje się, że trzeba poświęcać masę pracy na ich formowanie, aby nie rozrosły się ponad miarę.

Trawnik powinien tworzyć dużą jednorodną połać

Należy unikać niewielkich, wąskich i trudnych w koszeniu trawników. Nawet dość spora powierzchnię trawnika da się skosić stosunkowo szybko pod warunkiem, że jest on płaski i tworzy większą połać, pozbawioną licznych zakamarków. Warto zadbać o to by trawnik posiadał obrzegowanie, po którym można jechać kołem kosiarki (np. obrzegowanie z kostki brukowej), dzięki czemu, nie będzie konieczności używania podkaszarki do wyrównywania brzegów trawnika.

Ściólkowanie powierzchni pod roślinami

Rośliny najlepiej posadzić w grupach tworzących kompozycje, a następnie zajęta przez nasadzenia powierzchnię wyściółkować agrowłóknina i korą sosnową, lub zrębkami, ewentualnie żwirem, lub grysem kamiennym. Dzięki temu nie będzie konieczne ani koszenie trawy pomiędzy roślinami, ani częste plewienie pojawiających się chwastów. Kolejna zaleta tego rozwiązania, jest fakt, że ściółka dostarcza roślinom pewna ilość substancji odżywczych, jak również utrzymuje zwiększoną wilgotność gleby, dzięki czemu rośliny są mniej wrażliwe na susze. Jeśli do ściółkowania użyliśmy kory sosnowej można zrezygnować z jesiennego wygrabiania liści, gdyż razem z kora będą one rozkładać się tworząc warstwę humusu.

Zainwestować w system nawadniający

Ogrodowy system nawadniający to bardzo duża wygoda i ułatwienie dla posiadacza ogrodu, ponieważ działa on automatycznie i nie trzeba tracić dużej ilości czasu, by odpowiednio nawodnić trawnik i rośliny. Jednocześnie system nawadniający podlewa ogród o najbardziej najodpowiedniej porze dnia i tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Stosować nawozy o przedłużonym działaniu

Stosowanie długodziałających nawozów to wielka oszczędność czasu, gdyż w przypadku drzew i krzewów nawożenie wystarczy wykonać raz w sezonie, a trawników dwukrotnie. Nawozy długodziałające jak np. Osmocote są co prawda droższe od zwykłych nawozów typu NPK, ale jednocześnie dużo wydajniejsze i łatwiejsze w stosowaniu.

Zrezygnujmy z oczka wodnego

Oczko wodne wymaga bardzo dużo pracy przy jego utrzymaniu. Jeśli nie poświęcimy mu dostatecznie dużo uwagi szybko przestanie być ozdobą, a stanie się mało atrakcyjnym bajorkiem, w którym lęgną się komary.

Siatka przeciw kretom

Jeśli w okolicy naszego przyszłego ogrodu pojawiają się krety, to na etapie zakładania trawnika warto pomyśleć o założeniu siatki przeciw kretom. Dzięki siatce krety nie zniszczą naszego trawnika i nie trzeba będzie prowadzić z nimi walki.