Jak zrobić okiennice cz.2

okiennice jak zrobicSposoby montażu.
Prawidłowe połączenie okiennic z murem jest warunkiem ich bezpiecznego funkcjonowania. Obok zostały pokazane różne warianty poprawnych rozwiązań. Przy każdym trzeba pamiętać o tym, że do otwarcia okiennic jest konieczna odpowiednia przestrzeń z prawej i z lewej strony, skrzydła natomiast po zamknięciu powinny przylegać możliwie płasko do powierzchni muru, co znacznie utrudnia ich wyważenie.

Zasada konstrukcyjna, polegająca na nałożeniu na siebie dwóch ram o różnych szerokościach boków, jest identyczna przy wszystkich rozmiarach okiennic. Wymiary zewnętrzne dopasowuje się do każdego okna osobno. Okiennice mogą przylegać do obramowania wnęki okiennej lub być wpasowane do jej zagłębienia.

1.    Przed zmontowaniem krawędzie desek należy lekko zaokrąglić przy pomocy papieru ściernego lub frezarki górnowrzecionowej.

2.    Śruby i klej łączą elementy okiennic od środka i od zewnątrz. Otwory na śruby należy przewiercić na wylot i pogłębić.

3.    Wodoodporny klej należy nakładać porcjami w postaci wałeczków i rozprowadzać równomiernie pędzlem. Wystarczy pokryć klejem tylko jedną ze sklejanych części.

4.    Nałożone na siebie deski o różnej szerokości tworzą rowek na wewnętrznym obwodzie ramy, a w narożnikach deski zachodzą na siebie przemiennie.

5.    Do obu stron płyciny wykonanej ze sklejki o grubości 10 mm przykręca się i przykleja kasetony ze sklejki 5-milimetrowej.

6.    Płyciny mocuje się w rowkach ram śrubami i ćwierćwałkami przyciętymi w skrzynce uciosowej.

Wszystkie drewniane elementy powinny być pokryte środkiem gruntującym do ochrony drewna oraz dwoma warstwami akrylowego lakieru wodorozcieńczalnego, odpornego na wpływy atmosferyczne.