Jak urządzić ogród

Jak urządzić ogród – kilka praktycznych porad

Urządzenia ogrodu tak aby był on piękny, funkcjonalny, ale zarazem łatwy w utrzymaniu to trudne zadanie. Na samym wstępie należałoby się zastanowić po co nam w ogóle ogród? Pytanie wydaje się proste, ale odpowiedź już taka nie jest. Ogród zasadniczo spełnia kilka funkcji. Po pierwsze jest to miejsce gdzie spędzamy czas wolny, w którym odpoczywamy, grillujemy, uprawiamy sport, w którym bawią się nasze dzieci. Po drugie ogród to wizytówka domu, jego uzupełnienie, które w pewien sposób decyduje o charakterze i prestiżu jego właściciela. Po trzecie ogród to miejsce w którym pracujemy, uprawiamy warzywa, składujemy drewno do kominka itd. Okazuje się więc, że ogród spełnia wiele, często różniących się od siebie funkcji, które trzeba jakoś pogodzić. Właśnie dlatego zanim zaczniemy urządzanie przestrzeni wokół naszego domu warto pomyśleć jak to zrobić, aby nie popełnić błędów. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę.

  • Części ogrodu należy podzielić pod względem funkcji, które będą spełniać – lepiej jest rozdzielić reprezentacyjną część ogrodu od tej w której będziemy odpoczywać oraz od części gospodarczej. Zapewni to porządek, harmonijny wygląd i funkcjonalność ogrodu.
  • Część reprezentacyjną umieśćmy na froncie budynku. Będzie to miejsce, w którym posadzimy najładniejsze rośliny świadczące o rodzinie która mieszka w tym domu. Głównym zadaniem tej część ogrodu jest funkcja ozdobna, a jej charakter zależy od wyglądu budynku i gustu domowników.
  • Część przeznaczona do wypoczynku najlepiej zlokalizować na tyle budynku w bezpośredniej bliskości tarasu. Jeśli cenimy sobie intymność warto tą część ogrodu otoczyć żywopłotem, lub kompozycjami z roślin. W części tej warto zlokalizować dużą, płaską powierzchnię trawnika, która będzie mogła służyć jako plac do biegania dla dzieci. Przy jednej z granic działki warto umieścić altanę, grill ogrodowy, ławki i stół lub huśtawkę – będzie to miejsce, w którym odpoczywamy, lub przyjmujemy gości. Odległość od tarasu do altany, czy grilla nie powinna być zbyt duża. W celu ułatwienia komunikacji można do tego miejsca wytyczyć ogrodową ścieżkę. Po przeciwległej stronie trawnika można ulokować plac zabaw dla dzieci z piaskownicą, drabinkami, zjeżdżalnią itp. Miejsce to powinno znajdować się na płaskiej powierzchni , częściowo ocienionej i dobrze widocznej z okien domu. W części wypoczynkowej ogrodu warto posadzić różnorodne, kolorowe rośliny. Charakter kompozycji może być swobodny, sprzyjający odprężeniu i relaksowi.
  • Część gospodarczą najlepiej zlokalizować na tyle ogrodu i odgrodzić od reszty posesji żywopłotem, kompozycją z roślin, lub innym elementem np. kratą na pnącza. W tej części ogrodu można zlokalizować drewutnię, szopkę narzędziową, warzywniak, placyk do mycia narzędzi, kojec dla psa i kompostownik. Należy zadbać by dostęp do części gospodarczej był łatwy, w tym celu warto doprowadzić do niej ścieżkę, lub drogę dojazdową.
  • Planując ogród pamiętajmy o doprowadzeniu wody i prądu do miejsc gdzie będą w przyszłości potrzebne. Woda z pewnością będzie potrzebna przy altanie i w części gospodarczej. Prąd natomiast należy rozprowadzić po całym ogrodzie do latarni, lamp, altany i szopy narzędziowej.