Jak w ciekawy sposób wykorzystać iglaki?

Jak w ciekawy sposób wykorzystać iglaki?

Iglaki to jedna z podstawowych grup roślin, które pojawiają się w naszych ogrodach. Niejednokrotnie w ogrodowych kompozycjach są roślinami dominującymi. Drzewa i krzewy iglaste, choć bardzo cenne ze względu na łatwość w utrzymaniu oraz różnorodność form, kolorów i wielkości nie są roślinami łatwymi w wykorzystaniu przy tworzenia kompozycji ogrodu. Wynika to z tego, że w trakcie roku rośliny te wyglądają niemal tak samo. Istnieją co prawda odmiany, których młode przyrosty zmieniają nieco kolor, jednak taka zmienność jest niczym w porównaniu np. z krzewami liściastymi, których kwiaty i liście w trakcie sezonu całkowicie zmieniają wygląd rośliny.
Oprócz tego paleta barw wśród roślin iglastych jest ograniczona do zieleni, żółtego i niebieskiego – nie istnieją odmiany iglaków, które byłyby koloru czerwonego, pomarańczowego, różowego, lub brązowego. Chcąc mieć czerwone akcenty w ogrodzie jesteśmy zmuszeni, aby uzupełnić rośliny iglaste np. krzewami liściastymi. Tworząc różnorodny i dynamiczny ogród kompozycje z roślin iglastych musimy komponować z fantazją wykorzystując wiele ich form i barw oraz uzupełniając iglaki innymi grupami roślin. Oto kilka przykładów dobrego wykorzystania iglaków.

Kompozycje mieszane z iglaków i innych roślin

Świetnym uzupełnieniem kompozycji z przewagą roślin iglastych są na ogół barwnolistne i kwitnące drzewa i krzewy liściaste, trawy ozdobne, byliny oraz rośliny wrzosowate. Szczególnie dobrze jako uzupełnienie kompozycji z roślin iglastych sprawdzą się rośliny intensywnie kwitnące oraz z liśćmi w różnych odcieniach czerwieni.
Rozmieszczając większe rośliny iglaste należy pamiętać o tym by w miarę możliwości były przeplatane drzewami i krzewami liściastymi, bylinami, krzewinkami i innymi roślinami. Iglaki najlepiej wyglądać będą w niewielkich grupach składających się z kilku roślin o różnej wielkości, kształcie i kolorze pomiędzy którymi rosną rośliny z innych grup. Jednocześnie rośliny iglaste mogąc być rewelacyjnym tłem, służącym do eksponowania roślin kwitnących np. kwitnące azalie świetnie wyglądać będą na tle ciemnych sosen.
Innym rozwiązaniem jest tworzenie kompozycji z jednej dużej rośliny iglastej (drzewo, lub spory krzew) otoczonej przez dużo mniejsze byliny, trawy ozdobne i niewielkie krzewy liściaste. Pięknie prezentują się również mieszane kompozycje z karłowych iglaków o charakterze ogrodów skalnych, lub żwirowych uzupełnionych małymi bylinami i krzewami liściastymi, krzewinkami np. wrzosami oraz małymi trawami ozdobnymi.

Rośliny iglaste jako solitiery

Istnieje cały szereg roślin iglastych, które wykorzystać możemy jako samotniki, czyli solitiery. Na solitiery wykorzystać warto duże rośliny o ciekawym kształcie, pokroju, lub barwie. Samotnik powinien rosnąć pojedynczo na tle dużej płaszczyzny trawnika, tak aby to właśnie on przykuwał uwagę przebywających w ogrodzie osób. Dorym przykładem iglaków nadających się na solitiery są niebieskie odmiany świerka kłującego Koster i Hoopsi, jodła koreańska Siberlock, lub takie odmiany sosny gęstokwiatowej jak Glauca, czy Oculus draconis

Kompozycje z okrywowych iglaków

Wiele roślin iglastych np. liczne jałowce świetnie sprawdza się jako rośliny okrywowe. Wybierając dwie, lub więcej odmian o zróżnicowanych kolorach i wysokości można stworzyć mieszaną kompozycję, która z pewnością będzie ciekawsza od łanu pojedynczej rośliny. Dodatkowo w płaty okrywowych iglaków można wpleść wyższe rośliny liściaste o kolorowym ulistnieniu, lub iglaki o mocnym, konstrukcyjnym pokroju.

Zróżnicowane żywopłoty z drzew i krzewów iglastych

Żywopłot z roślin iglastych nie musi być monotonną, jednolitą ściana. Istnieje wiele możliwości tworzenia zróżnicowanych żywopłotów z dwóch, lub nawet kilku roślin, przy czym wybrane gatunki i odmiany mogą mieć podobne, jak i zróżnicowane tempo wzrostu. Można stworzyć żywopłot, w którym dwie rośliny występują na zmianę np. zielona i żółta thuja, lub takie w których jakiś akcent pojawia się co kilka roślin np. w żywopłocie z żółtoigielnej thuji pojawia się co kilka roślin dużo wyższy i ciemniejszy świerk serbski.