Jak zbudować zegar cz.3

jak zbudowac zegarPo połączeniu poszczególnych elementów ram na klej i drewniane kołki wszystkie linie połączeń starannie wykańczamy strugiem pamiętając o tym, aby nie pozostawić żadnych uskoków. Ewentualne nierówności spowodują bowiem niedokładności podczas frezowania profili ozdobnych i wręgów pod płytki szklane na spodniej stronie ram. Następnie ścinamy pilarką stołową pod kątem 45 stopni drzwiczki i przednie krawędzie ścian bocznych obudowy. Dopiero po wpuszczeniu zawiasów i osadzeniu elementów przeszklenia można połączyć obudowę z jej ścianą tylną. Na niej zamontujemy na koniec mechanizm zegarowy z wahadłem. Jeżeli ten mechanizm nie jest antykiem zakupionym na pchlim targu, lecz wyrobem współczesnym, powinien być wyposażony w instrukcję, dokładnie objaśniającą sposób zamocowania.

Jeśli mamy problem z kupnem odpowiednio przyciętych fornirowanych płyt stolarskich, zastąpmy je płytami sklejki tej samej grubości, pokrytymi samodzielnie dębowym fornirem. Smarujemy je klejem do drewna, układamy fornir, przykrywamy warstwą papieru i podkładką z płyty, dociśniętą ściskami.

Frez profilowany i pierścień prowadzący są niezbędne, aby wyprofilować przednią krawędź ramy. Listwy pomocnicze umożliwiają płaskie ułożenie frezu. Wręg o szerokości 9 mm i głębokości 12 mm w tylnej płycie pod szklaną szybkę wykonujemy frezarką. Wszystkie narożniki wykańczamy dłutem i pobijakiem. Do przycinania przednich krawędzi ram bocznych i obu boków drzwiczek tarczę tnącą pilarki stołowej ustawiamy pod kątem 45 stopni. Wykonanie ścian bocznych zaczynamy od wpuszczenia okuć. Zaznaczamy na drzwiczkach ich położenie, kontur nacinamy drobną piłą i wydrążamy. Punkty mocowania mechanizmu zegarowego zaznaczamy i nawiercamy według szablonu. Wcześniej ustalamy i zaznaczamy środkowy punkt wskazówek. Listwy i mosiężne gwoździki służą do przymocowania odpowiednio przyciętej płytki szklanej we wręgach ramy. Listwy najpierw odpowiednio nawiercamy. Po zamocowaniu na tylnej ścianie zegara mechanizmu zegarowego i wahadła, elementy obudowy zegara łączymy na wkręty, co później umożliwi wykonywanie wszelkich prac związanych z jego regulowaniem i naprawami.