Jak położyć wykładzinę dywanową cz.4

klejenie wykladziny17. Na narożnikach zewnętrznych podniesiony dywan nacina się pod kątem 45° aż do podłogi. Następnie obie części trzeba docisnąć do krawędzi ściany i uciąć.

18. W kącie wycina się narożny kwadrat tak, by jego wierzchołek sięgał do rogu pomieszczenia, obydwa brzegi dywanu odwija się do góry i odcina wzdłuż zagięcia.

19. Na rury i podpórki grzejników wycinamy przebijakiem dokładnie odmierzone krążki i łączymy krawędź wykładziny z każdym z nich jednym prostym cięciem.

20. Pasy wklejane w listwy podłogowe z tworzywa sztucznego wycina się przy pomocy specjalnego przyrządu o bezstopniowo regulowanej szerokości cięcia.

21. Klej do wykładzin ma taką samą konsystencję jak klej do tapet. Rozprowadza się go futrzanym wałkiem, a pocięty materiał układa się na mokrej warstwie.

22. Wykładzina dywanowa ułożona na specjalnym kleju nie zostawia w trakcie usuwania prawie żadnych śladów. Resztki kleju usuwa się wilgotną ściereczką.

23. Klej do wykładzin dywanowych rozprowadza się przy pomocy zębatej szpachli, dobranej do rodzaju klejonego materiału według wskazań na opakowaniu.

24. Po odwinięciu połowy pasma wykładziny dywanowej rozlewa się na podłożu gęsty klej. Przy większych powierzchniach pracę tę trzeba prowadzić etapami.

25. Po równomiernym rozprowadzeniu kleju zębatą szpachelką, należy na mokrej warstwie ułożyć wykładzinę i docisnąć ją do podłogi rękami lub wałkiem.

Klej do punktowych napraw wykładzin.
Kleje do wykładzin dywanowych sprzedawane są przeważnie w pojemnikach co najmniej 5-kilogramowych, by zapas starczał do pokrycia większej powierzchni. Przy drobnych naprawach, na przykład odklejonej spoiny dwóch pasm lub narożnika odstającego od podłoża z PCW, kupowanie takiego pojemnika nie ma sensu. Dlatego wprowadzony został na rynek specjalny klej do napraw dywanów i PCW, konfekcjonowany w małych opakowaniach. Do rozprowadzenia kleju służy dołączona szpachelka z ząbkami.

Grzbiety piankowe, powszechnie stosowane w wykładzinach dywanowych, wypierane są przez grzbiety z włókniny. Najprostszym sposobem ich mocowania nie jest przyklejanie obustronną taśmą klejącą, lecz łączenie z taśmą typu „rzep”, przyklejaną tylko do podłogi. Włóknina z grzbietu dywanu wczepia się w taśmę pod uderzeniami młotka i przy płaskim ułożeniu nie daje się oderwać. Jeżeli materiał podniesiemy pod kątem prostym do podłoża, połączenie zostaje zerwane i można zużytą wykładzinę usunąć w całości.