Jak położyć wykładzinę dywanową cz.3

docinanie wykladziny8. Nóż do wykładzin dywanowych (z zakrytym ostrzem i wierzchołkiem prowadzącym) jest wręcz niezastąpiony przy cięciu grubszych materiałów.

9. Kontury krzywoliniowe można dokładnie wycinać nożyczkami, jeśli wcześniej zaznaczy się je flamastrem na wykładzinie, według odpowiedniego szablonu.

10. Najlepsze do cięcia wykładzin o małej lub średniej grubości są noże w kształcie haczyków. Ich zaletą jest także to, że nie kaleczą podłogi pod wykładziną.

11. Dzięki zaokrąglonej dolnej części, nóż do dywanów mocno wciska materiał w kąt między podłogą a ścianą, wykonując cięcie przy samej ścianie.

12. Do grubego materiału, który da się wcisnąć do kąta jedynie z użyciem większej siły, nadaje się nóż haczykowy wyposażony w dwie dociskowe belki.

13. Przy pomocy tego prostego urządzenia, przeznaczonego głównie do cięcia tapet, można również obcinać przy samej ścianie wykładziny dywanowe.

14. Krążki tnące i przebijaki są używane przy wstawianiu lat i ozdobnych wzorów. Przykrywka puszki też może być szablonem do wycinania kółek.

15. Łuki o dużych promieniach wycina się cyrklem samodzielnie zrobionym z listwy, kątownika z przykręconym nożem oraz ostrza tworzącego oś obrotu.

16. Do zaokrąglenia rogu wykładziny wystarczy szablon z twardej płyty pilśniowej. Ostrze noża będzie się łatwo ślizgało po gładko oszlifowanych krawędziach.

Kolejną czynnością jest rozwinięcie i przycięcie dywanu, a następnie dopasowanie go do wnęk drzwiowych. Potem podnosi się z jednej strony pasmo wykładziny do góry, nakłada taśmy mocujące lub klej i przyciska się materiał do podłoża. Z drugą częścią pasma postępujemy tak samo.

Jeśli pomieszczenie jest tak duże, że nie można podnieść całej połowy pasma, wykładzinę zwijamy z jednego końca i mocujemy kolejno odcinki po 60 -80 centymetrów, w miarę rozwijania rolki. Pęcherze powietrza, które mogą się tworzyć pod spodem, należy wyciskać w stronę zrolowanej części wykładziny.

czytaj dalej