Więźba dachowa

Więźba  dachowaWidoczne belki stropowe i krokwie tworzą na poddaszu przytulną atmosferę wiejskiego domu.

Jeśli drewniana konstrukcja dachowa ma być widoczna na całym poddaszu, na wszystkie krokwie i belki należy użyć materiału wygładzonego. To z kolei powoduje dość znaczny wzrost kosztów jego zakupu. Można też kupić drewno surowe i samodzielnie przeprowadzić jego pracochłonną obróbkę. Dzięki temu oszczędza się trochę pieniędzy, ale kosztem wydłużenia czasu realizacji inwestycji. Poza tym całe belkowanie powinno być impregnowane. Fabryczna impregnacja wykonana w kotłach ciśnieniowych jest zdecydowanie skuteczniejsza od powierzchniowej i po wykonaniu konstrukcji wymaga ręcznego uzupełniania wyłącznie w miejscach cięcia. Surowe krokwie i łaty trzeba w całości impregnować pędzlem, co znów nie wymaga profesjonalnych kwalifikacji, a tylko sporo cierpliwości i czasu. W obydwu wypadkach części drewniane widoczne we wnętrzu poddasza pokrywa się woskiem.

Dźwig układa najpierw poziome płatwie kalenicowe, pośrednie i stopowe, a potem krokwie, sortowane i układane na placu budowy. Wszystkie wewnętrzne powierzchnie belek w mieszkalnym poddaszu wystarczy nasączyć woskiem, zewnętrzne trzeba impregnować. Krokwie układa się na płatwiach. Wykonane w nich nacięcia zapewniają sztywność połączeń mocowanych, kolejno, za pomocą dwóch gwoździ. Ponieważ jętki, czyli poziome poprzeczki krokwi też będą widoczne we wnętrzu poddasza, łączy się je przy pomocy ukrytych sworzni. Połączone z więźbą belki poziome (przejmy lub wymiany) podpierają końce krokwi przeciętych przy otworach facjatek lub okien połaciowych. Facjatka – pokryta dwuspadowym dachem i usytuowana od zachodniej strony budynku – sprawia, że na poddaszu jest więcej światła i miejsca.

Cena drewna jest tym wyższa, im dokładniejszej poddane zostało obróbce. Możemy zamawiać nawet asortyment o żądanych wymiarach, ale musimy wtedy dopłacić 20% do ceny podstawowej.

Osobiście polecam materiał wysuszony do wilgotności poniżej 17%, obrobiony na trakach wielogłowicowych. Wygląda on jak heblowany, a dzięki gładkim powierzchniom jest też bardziej odporny na korozję biologiczną i namakanie. Oczywiście, powinien być impregnowany ciśnieniowo impregnatem spełniającym również rolę ochrony przeciwogniowej. Ten rodzaj konserwacji dokładnie i skutecznie zabezpiecza wielkowymiarowe elementy więźby dachowej – takie, jak słupy, krokwie, murłaty, płatwie. Malowanie pędzlem, czy moczenie w impregnacie jest skuteczne tylko przy cieńszych elementach (np. łaty). Najlepiej, gdy elementy o przekroju prostokątnym mają fazowane krawędzie. Tak przygotowywane jest drewno budowlane w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Przy zakupie większych ilości tarcicy warto kierować się miejscem jej pochodzenia, ponieważ drzewa rosnące na obszarach zimniejszych mają wolniejszy przyrost roczny, korzystny dla wytrzymałości materiału.