Jak położyć wykładzinę dywanową cz.2

kladzenie wykladzinyPodczas mierzenia powierzchni pokrywanej podłogi należy wziąć pod uwagę wnęki drzwiowe i okienne. Mierzy się odległości od ściany do ściany, nie uwzględniając listew podłogowych. Na wszelki wypadek do każdego pasma dolicza się po około 10 cm.

1. Stare wykładziny najlepiej usuwać przy pomocy pazura specjalnego narzędzia zrywającego. W miejscach trzymających się mocno, należy ciąć je na pasy.

2. Resztki pianki i kleju usuwa się szpachel-ką lub elektrycznym zdzierakiem. W przypadku większych powierzchni opłaca się wypożyczyć specjalistyczny sprzęt.

3. Podłoże z jastrychu musi być zwarte, równe i suche. Luźne odłamki, piasek i kurz należy usunąć odkurzaczem, a niewielkie dziury wyrównać zaprawą.

4. Większe ubytki (do ok. 3 cm) wyrównuje się płynną szpachlą samopoziomującą się, mieszając ją z wodą do właściwej konsystencji i zalewając nią podłoże.

5. Wyschniętą zaprawę można wygładzić szlifierką oscylacyjną z papierem ściernym o ziarnistości 120. Pył szlifierski i luźne resztki należy zebrać odkurzaczem.

6. Proste i dokładne cięcia można wykonać nożem lub ostrzem specjalnym do cięcia dywanów, prowadzonym wzdłuż przyłożonej do materiału szyny lub listwy.

7. Styk krawędzi jest niewidoczny, gdy brzegi materiału są dokładnie dopasowane do siebie. Uzyskuje się to najłatwiej przy jednoczesnym cięciu sąsiednich pasm.

 

Najprostszą formą mocowania wykładziny do podłoża jest przyklejenie jej taśmą obustronnie klejącą. Przy grzbietach wykonanych z włókniny, taśmę klejącą zastępujemy taśmą typu „rzep”. Wykładzina układa się najlepiej, gdy się ją przyklei do podłoża na całej powierzchni. Odpowiednie do tego kleje rozpuszcza się w wodzie lub kupuje w postaci gotowej do użycia. Kleje te w porównaniu z uniwersalnymi odznaczają się mniejszą przyczepnością, wystarczającą jednak do utrzymania wykładziny. Dzięki temu po jej oderwaniu w celu wymiany, podłoże pozostaje czyste, a ewentualne resztki kleju można łatwo usunąć przy pomocy wody i ściereczki.

Do pokrywania wykładzinami nadają się wszystkie zwarte i równe podłoża wykonane z drewna, płytek ceramicznych, PCW lub jastrychu. Przed układaniem należy zdjąć wszystkie listwy przyścienne, a sama podłoga musi być sucha i odtłuszczona (usunięcia wymaga zwłaszcza warstwa pasty woskowej do podłóg). Trzeba także naprawić wszelkie dziury i nierówności.

czytaj dalej