Pęknięcia mrozowe drzewa

Pęknięcia mrozowe występują w wyniku dużych różnic temperatury między dniem i nocą. W ciągu słonecznego dnia zimowego pień drzewa może się tak nagrzać, że osiąga temperaturę kilku stopni powyżej zera. Wraz ze wzrostem temperatury dochodzi do zwiększenia jego objętości. Gwałtowny spadek temperatury w nocy, dochodzący do kilkunastu stopni poniżej zera, powoduje szybkie obwodowe kurczenie się pnia. Wewnętrzna masa drewna ma jeszcze wyższą temperaturę i większą objętość, dlatego też masa zewnętrzna wskutek kurczenia się może pękać wzdłuż pnia. Pęknięcie następuje zwykle z tej strony, gdzie wystąpiła największa różnica temperatur, a więc od strony południowej. Zjawisku temu towarzyszy donośny trzask („trzaskające mrozy”). Jeżeli podobny przebieg temperatur dobowych będzie się powtarzał, powstałe pęknięcia mogą się pogłębiać. Utworzone w ten sposób szczeliny mogą mieć szerokość do 2-3 cm zależnie od grubości pnia i przebiegać przez całą jego długość. Ra nastaniu okresu cieplejszego szczeliny na ogół dokładnie się zwierają, a stykające się płaszczyzny miazgi, tworzące tkankę gojącą, powodują całkowite ich zarośnięcie w kształt charakterystycznej blizny.

Pęknięcia mrozowe nie naruszają zwykle statyki drzew o proporcjonalnie rozbudowanych koronach. W razie jednak pochylenia całego drzewa lub jednostronnego obciążenia pnia szczeliny mogą ulec dalszemu rozchylaniu i utworzyć otwartą ranę, którą trzeba zabezpieczać przed infekcją przez opryskiwanie odpowiednimi środkami. Niekiedy bardzo wskazane może być użycie sposobów mechanicznych w celu przybliżenia oddalonych płaszczyzn pęknięcia. W tym celu przewierca się otwory na wylot, wkłada w nie nagwintowane na końcach pręty i skręca je.

Do drzew o dużej podatności pni na pęknięcia mrozowe należą: kasztanowiec, jesion, wiąz, klon i platan.

Zapobieganie pęknięciom mrozowym jest dość trudne. Jedynym sposobem może być stosowanie osłon zapobiegających nagrzewaniu pnia przez promienie słoneczne. Stosowane w sadownictwie malowanie pni na biało nie może być polecane, natomiast bardzo skuteczne może być owijanie pni drzew podatnych na pęknięcia różnymi tkaninami utrudniającymi nagrzewanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *