Marzec – prace w ogrodzie

sadzenie-kwiaty■    PRZYGOTOWUEJMY ROZSADY ROŚLIN JEDNOROCZNYCH

W marcu przygotowujemy rozsadę w pomieszczeniach lub tunelach foliowych takich roślin jednorocznych, jak: aster chiński, cynia, gazania, zatrwian wrębny, rącznik pospolity, aksamitki, tytoń, portulaka wielkokwiatowa, płomyk Drumon-da, goździk chiński, kocanki ogrodowe, wyżlin większy, lewkonia letnia.

■    WYSIEWAMY DO GRUNTU ROŚLINY ODPORNE NA MROZY

Niektóre gatunki nie wymagają wysokich temperatur w okresie kiełkowania, nie są też wrażliwe na przymrozki, a jednocześnie źle znoszą przesadzanie, dlatego w marcu można je wysiewać od razu na miejsce stałe, gdy gleba trochę się ogrzeje. Należą do nich: ostróżeczka ogrodowa, mak lekarski, groszek pachnący, smagliczka nadmorska rezeda wonna, klarkia wytworna.

■    DOKARMIAMY SIEWKI

Pielęgnujemy siewki roślin jednorocznych wysianych w lutym, dbając o właściwą wilgotność podłoża i dobry dostęp .światła. Po 10-14 dniach od pikowania zaczynamy nawozić siewki co 2 tyg. słabym roztworem nawozu wieloskładnikowego. Jeżeli wiosna jest pochmurna i zimna, dokarmiamy siewki trochę rzadziej, bo przy dużej koncentracji nawozu oraz niedoborze światła siewki zbytnio się wyciągają.

■    PRZEGLĄDAMY KARPY DALII I BULWY MIECZYKÓW

Nadal systematycznie sprawdzamy stan przechowywanych bulw mieczyków i karp dalii, chore usuwamy.

■    WAPNUJEMY ZIEMIĘ

Możemy jeszcze zwapnować glebę, pamiętając jednak, że dopiero po 4-6 tygodniach po dokładnym wymieszaniu wapna z glebą można siać lub sadzić rośliny.

■    WYTYCZAMY RABATY W OGRODACH I NA DZIAKACH

Gdy jest na tyle sucho, że ziemia nie klei się do narzędzi, wyrównujemy teren po jesiennym kopaniu i wytyczamy kwietniki.

■    USUWAMY ZABEZPIECZENIA Z BYLIN I DWULETNICH

Usuwamy już zbędne zimowe okrycie, które zabezpieczały rośliny dwuletnie i byliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Należy to zrobić, kiedy w ciągu dnia zaczną się utrzymywać dodatnie temperatury. Pod koniec miesiąca rośliny możemy zasilić nawozem, np. Azofoską czy Hydro-complexem.

■    ZASILAMY WIOSENNE ROŚLINY CEBULOWE

Przy sprzyjających warunkach w marcu pojawiają się w ogrodach pierwsze rośliny cebulowe:    przebiśniegi,  śnieżyce, śnieżniki, cebulice, kosaćce żyłkowane, a także najwcześniejsze odmiany tulipanów i narcyzów. Rośliny te bardzo wcześnie zaczynają wegetację, wzrasta więc ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, a zwłaszcza na azot, dlatego trzeba je zasilić np. saletrą amonową lub Azofoską.

■    CZYŚCIMY BYLINY

Przygotowuejmy byliny do nowego sezonu: dokładnie usuwamy stare obumarłe pędy i liście.