Sianie trawnika na wiosnę

Do wysiewania nasion powinno się przystępować wtedy, j*dy istnieją warunki najbardziej sprzyjające kiełkowaniu. Nasiona wschodzą wówczas szybko i równomiernie. Wysiew w niesprzyjających warunkach może powodować nierównomierności i przedłużanie się czasu wschodzenia, naraża część nasion skiełkowanych na zasuszenie, ułatwia wyjadanie nasion przez ptactwo itp. Trawniki zakładane w takim niewłaściwym okresie są gorszej jakości, wymagają wysiewania większych ilości nasion oraz zwiększenia nakładów na pielęgnację.

Do podstawowych czynników decydujących o porze siewu należą: temperatura i wilgotność gleby oraz powietrza.

Wiosną sprzyjające warunki występują zwykle w maju, często już od połowy kwietnia. W drugiej połowie maja występują jednak bardzo często wysokie temperatury i brak opadów, co może bardzo utrudniać wschodzenie.

Najszybciej kiełkuje życica trwała (rajgras), bo już po 5 – 15 dniach. Do wysiewu mieszanek z przewagą tego gatunku okres wiosenny jest bardzo sprzyjający. Inne gatunki, jak mietlice, grzebienica, kostrzewy oraz wiechlina roczna kiełkują znacznie dłużej, bo 15 – 21 dni, a pozostałe wiechliny, jak łąkowa, zwyczajna i gajowa — jeszcze dłużej, bo 20 – 40 dni. Wysiewanie nasion tych gatunków na wiosnę może się okazać bardzo niekorzystne, zwłaszcza jeśli nie można zapewnić podlewania lub jeżeli gatunki te są składnikami mieszanek o małej zawartości życicy (która wcześniej wschodząc osłania glebę).