Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity stosuje się na glebach mało żyznych i suchych. Rozrasta się podobnie jak koniczyna biała tworząc rozłogi. Podczas długiej suszy pozostaje zielony. Kobierzec tworzony przez krwawnik jest niski i delikatny.

Dodawanie innych roślin nietrawiastych, zwłaszcza do darni trawników ogrodowych (dywanowych), uważa się za niekorzystne, gdyż rośliny te mają tendencję do rozrastania się wyróżniającymi się płatami, co narusza jednolity wygląd trawnika. Dlatego też do składu mieszanek traw na tego typu trawniki rośliny takie dodaje się coraz rzadziej. Dodatek roślin nietrawiastych, nawet w dużej liczbie różnych gatunków, stosuje się natomiast do zakładania trawników parkowych. Bardzo często są to zestawy odpowiadające roślinności naturalnie występującej w danych warunkach.

Niekiedy przy omawianiu roślin trawników używa się określenia: rośliny zastępcze. Dotyczy ono roślin nietrawiastych, z których tworzy się różne typy zadarnień, runo parkowe i podobne pokrywy roślinne. Pokrywy te nie są jednak trawnikami i za-, równo dobór tych roślin, jak i technika ich wprowadzania w określonych warunkach oraz odmienna pielęgnacja należą do zagadnień specjalnych, nie związanych z technologią zakładania i utrzymywania trawników.