Jak zrobić ściankę na poddaszu cz.2

scianka poddasze1. Drewniana płyta o wielkości półki regału pomaga ustawić stelaż. Do jej wymiarów trzeba doliczyć grubość płyt gipsowo-kartonowych.
2. Metalowe profile przycina się nożycami do blachy. Należy przy tej czynności zachować ostrożność, gdyż obcięte krawędzie są ostre.
3. Pionowe profile o przekroju C mocuje się zwykłymi blachowkrętami do profilów o przekroju U przymocowanych do podłogi i sufitu.
4. Sznurkiem do znaczenia, czyli linką posmarowaną kolorową mączką kredową, wyznacza się dokładną pozycję profilu U na skosie.
5. Profil U można wyginać stosownie do załamania dachu, po wielokrotnym przecięciu (na całą szerokość) jego bocznych ścianek.
6. Pomiędzy profilami należy pozostawić szparę, pozwalającą wsunąć i zamocować do stelaża całą płytę gipsowo-kartonową.
7. Aby zapewnić sztywności konstrukcji, pionowe profile C ustawia się nie rzadziej niż co 50 cm, w myśl zasady: lepiej za dużo niż za mało.
8. Nożem introligatorskim nacina się powierzchnię płyty gipsowo-kar-tonowej i łamie płytę na podkładce o ostrej, długiej krawędzi.
9. Według prostokątnego kawałka płyty przyłożonego do skosu, rysuje się kąt nachylenia dachu na podłożonej niżej, dopasowywanej płycie.
10. Płytę przecina się według zaznaczonej linii, a następnie przy pomocy metrówki i ołówka odrysowuje się kształt narożnego zaokrąglenia.
11. Zaokrąglenie dopasowuje się do załamania dachu specjalnym strugiem do materiałów porowatych i płyt gipsowo-kartonowych.
12. Płyty układa się w ten sposób, aby ich połączenia nie natrafiały bezpośrednio na siebie i nie tworzyły tak zwanych spoin krzyżowych.

Dokonując zakupu materiałów w markecie budowlanym, najlepiej zdecydować się na poręczne płyty gipsowo-kartonowe przeznaczone do prac wykonywanych przez jedną osobę. Mają one wymiary 1 x 1,5 m i grubość 1 cm, dzięki czemu nawet przenoszenie ich w wąskich pomieszczeniach jest o wiele łatwiejsze.

Jeśli chcemy dokładnie zmierzyć wysokość pokoju, powinniśmy posłużyć się dwiema metrówkami: pierwszą z nich ustawiamy pionowo na podłodze, v a drugą dociskamy do sufitu. Należy je ustawić względem siebie w taki sposób, by liczby na górnej skali rosły ku dołowi. Wynik odczytamy w punkcie wskazującym 2 m na dolnej metrówce.

Profil U i C
Są to metalowe profile, z których buduje się stelaże lekkich ścianek działowych. Profil U (który w przekroju poprzecznym przypomina swoim kształtem literę U) mocowany jest do podłogi a także sufitu i służy jako wspornik dla nieco węższych profilów C (identyczny przekrój, ale krawędzie ścianek zagięte są dodatkowo do wnętrza profilu), czyli pionowych elementów konstrukcji.