Jak zrobić domek dla dzieci? cz.2

jak zrobic domek dzieci1.    Na arkuszach żebrowanej tektury rysujemy kontury wszystkich ścian i dachu. Bardzo dokładnie trzeba zaznaczać nacięcia i czopy o długości 3 cm.

2.    Przy pomocy linijki i noża introligatorskiego wycinamy wszystkie części. Przy wycinaniu narożników zachowujemy ostrożność, gdyż łatwo je rozedrzeć.

3.    Montujemy nasz domek na próbę. Jeśli na wszelki wypadek wykonaliśmy czopy trochę większe, niż trzeba, teraz możemy je dokładnie przyciąć. Kołki drewniane wetknięte w otwory czopów poprawią sztywność konstrukcji.

4.    Zawiasy drzwi i okiennic wykonuje się następująco: wewnętrzną warstwę tektury nacina się na dwóch, oddalonych od siebie o 1 cm równoległych odcinkach. Zewnętrzną warstwę pozostawiamy w całości. Następnie przy pomocy dłuta usuwamy wycięty pasek wraz z żebrowaniem.

5.    Zawiasy wzmacniamy taśmą klejącą papier, np. malarską.

6.    Tekturę falistą należy przyciąć do rozmiarów połaci dachowych i okiennic, a następnie rozpylić na nich klej i przykleić do konstrukcji całą powierzchnią.

7.    Wokół drzwi i okien można namalować mur wykorzystując do tego samodzielnie wykonany szablon, lakier akrylowy o jedwabistym połysku i okrągły pędzel do wypełniania szablonów.

Wszystkie rozmiary jak na dłoni. Trzeba pamiętać o okapie dachu
i o wykonaniu niezbyt dużych otworów okiennych. Nasze mają 35 x 35 cm.

Oczywiście, że dzieci mogą pomalować swój własny dom według własnego gustu. Dzięki łatwo zmywalnym farbom może być przy tym niezła zabawa. Już sześć różnych kolorów wystarczy, aby ze zwykłego domku powstała prawdziwa willa.

Do budowy domku dla dzieci będziemy potrzebować:
tektura żebrowana 6 ark. 118,5 x 80 cm
tektura falista    120 x 190 cm
kołki do drewna 12 szt. 40 x 6 mm
taśma malarska 40 mm x 3,50 m
klej z rozpylaczem
karton format  A4
pędzel okrągły do szablonów
nóż introligatorski
linijka
kątomierz
dłuto 10 mm
nożyczki

Jeśli końce tektury są ostre należy je okleić taśmą klejącą, gdyż można się na nich przeciąć.