Ozdobna ławeczka cz.1

ozdobna laweczkaCzęsto narzekamy na brak miejsca w kuchni, chociażby na uprawę ziół przy oknie. A przecież możemy umieścić nasze roślinki na przykład na zmyślnie skonstruowanej ławeczce.

Jedynie dzięki świeżym ziołom można należycie przyprawić każdą potrawę. Jednak większość z nas nie dysponuje własnym ogrodem i nie posiada także wystarczającej ilości miejsca, aby zapewnić sobie dostawę nowalijek prosto z doniczki. Na początek spróbujmy lepiej wykorzystać parapet kuchenny. Dzięki proponowanej przez nas ławeczce możemy w prosty sposób podwoić powierzchnię naszych upraw.

Ławkę buduje się ze sklejki o grubości 10 mm i sosnowych listewek o przekroju 1 x 2 cm. Jeśli ktoś woli zrobić mebelek o bardziej szlachetnym wyglądzie, zaoszczędzając sobie przy tym gruntowania i malowania, powinien sięgnąć po mahoniowe listwy, które pokrywa się wyłącznie lakierem bezbarwnym i przykręca mosiężnymi wkrętami. Według starej, dobrej stolarskiej zasady należy później wszystkie nacięcia łbów wkrętów ustawić równolegle do układu słojów drewna.

Jeśli dysponujemy elektryczną wyrzynarką i dodatkowo jeszcze stołem warsztatowym, możemy wypiłować obie podstawy równocześnie. Przy braku tych narzędzi trzeba każdą część wyciąć osobno, używając do tego wyrzynarki ręcznej z mocnym brzeszczotem. Do przycinania i montażu listew przydaje się prosty przyrząd mocujący.

czytaj dalej