Jak zbudować zegar cz.1

zegarKlasycystyczny zegar ścienny to coś naprawdę specjalnego. Wzorowany jest na wiedeńskim zegarze z roku 1830, dziele sztuki zegarmistrzowskiej z czasów cesarza Franciszka Józefa I.

Bez wątpienia będzie to prawdziwa rewelacja. Zaprojektowany przez nas zegar ścienny prezentuje się wyjątkowo elegancko w swojej prostej, drewnianej obudowie o wyważonych proporcjach. Jego największą ozdobę stanowi masywne drewno dębowe – tym ładniejsze, im staranniej zostaną wykonane detale.

Bardzo prosta forma zegara ma także inną zaletę – z wykonaniem tego rodzaju konstrukcji ramowej poradzi sobie każdy majsterkowicz.

Samego mechanizmu zegarowego oczywiście nikt nie będzie robił w domu. Można go kupić – chociażby na pchlim targu czy giełdzie staroci – lub wziąć z innego zegara. My wybraliśmy wspaniały, choć niestety nie tani model mechanizmu. Z powodzeniem może być to jednak element tańszy, a także mechanizm kwarcowy z wahadłem. Oprócz niego do wykonania zegara niezbędny będzie materiał na obudowę -masywne listwy dębowe i fornirowane płyty stolarskie, oraz szkło i okucia.

Zegar dla wymagających – tak również można by zareklamować naszą propozycję, przeznaczoną do samodzielnego wykonania. Cały urok tego zegara w obudowie z litego dębu to efekt rzemieślniczej precyzji, z jaką wykonano jego nawet najmniej widoczne elementy.

Obudowa z masywnych ram dębowych wygląda ponadczasowo i nie przytłacza swoim ciężarem. Dwie przeszklone ściany boczne i drzwiczki pozwalają podziwiać ozdobny cyferblat, kosztowny mechanizm regulujący oraz wypolerowane do połysku obciążniki i wahadło.

czytaj dalej