Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)

Wygląd: Drzewo zrzucające liście na zimę, może osiągać wysokość ponad 40 metrów. U młodszych drzew korona jest wąska i stożkowata, później coraz bardziej sklepiona, a w końcu bardzo wyniosła, przy tym jednak niezbyt szeroka, raczej o postaci mocnej kolumny, a w stanie bezlistnym bardzo rzadka, z szeroko rozstawionymi gałęziami; po rozwinięciu się liści bardzo gęsta i zwarta.

Kora szara, brunatnawa lub brunatnopomaranczowa, pokryta siatkowatym deseniem delikatnych, płaskich listewek. Pędy nieowłosione, nieco oszronione, z dobrze widocznymi bliznami liściowymi, Pączki około 1 cm długości, owalne, lekko zgięte, nieco ściśnięte. Liście o długości 10-15 cm i szerokości 12-20 cm, wykształcone bardzo swoiście w sposób wykluczający pomyłkę z innym gatunkiem: są w zarysie czworokątne i zwykle podzielone na cztery nierównej wielkości klapy, których wzdłużne brzegi przebiegają prawie równolegle do siebie. Liść jest z przodu prosto ucięty albo lekko wycięty – kształtem przypomina tulipan. Górna powierzchnia liścia błyszcząca, żywo zielona, a dolna – nieco jaśniejsza i jakby z lekka pokryta woskiem, naga, w jesieni wspaniale złotoźółta, Ogonki liściowe od 10 do 12 cm długości.

Kwiaty rosną pojedynczo na końcach gałązek, przy rozkwitaniu początkowo kielichowate, później szerzej dzwonkowato rozwarte. Okwiat wykształcony jest na podobieństwo piątków korony. Listki okwiatu u nasady niebieskawo-zielone, wyżej żółtawopomarańczowe, a na szczycie znów zielonkawe, w środku z szerokim, białawym stożkiem. Pręciki grube i mięsiste, mają 3-5 cm długości. Zalążnie skupione są na centralnym stożku.

Dojrzały owoc przypomina z wyglądu szyszkę drzewa szpilkowego.

Występowanie: Ojczyzną tulipanowca są wschodnie i południowo-wschodnie części Ameryki Północnej, jest on jednak już od ponad 300 lat sadzony również w Europie jako drzewo parkowe i ozdobne; można je też spotkać w nasadzeniach ulicznych.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do maja.

Uwagi ogólne: Tulipanowiec właściwie niezupełnie dotrzymuje tego, co obiecuje jego dźwięczna nazwa: mając przed sobą kwitnący okaz stwierdza się z pewnym rozczarowaniem, że nadając nazwę trochę przesadzono. „Drzewo liliowe, które nosi tulipany’ musiałoby wyglądać trochę bardziej kolorowo. Niemniej jednak tulipanowiec, podobnie jak inni jego krewni z rodziny Magnoliowatych, jest bardzo interesujący pod względem botanicznym. Jego wielkie kwiaty przedstawiają bardzo jeszcze pierwotny, mało zróżnicowany typ budowy, który wskazuje na rozliczne nawiązania do ewolucyjnie starszych drzew szpilkowych. Kwiaty tulipanowca, tak samo jak szczególnie wielkie i zwracające uwagę barwą kwiaty magnolii, należą do najprostszych form kwiatu, które wydały Okrytonasienne,