Katsura (Cercidiphyllum japonicum)

Katsura (Cercidiphyllum japonicum)

Wygląd: Drzewo zrzucające liście na zimę, dorasta około 12 m wysokości, rzadko więcej i tylko w swojej ojczyźnie osiąga wysokość powyżej 20 metrów. Korona podłużno-stożkowata. kończy się zwykłe smukłym, cienkim wierzchołkiem. Zdarza się, że drzewo ma czasem wiele pni.

Gałęzie nadają mu formę bardzo regularną, Są one smukłe i stromo wzniesione. Gałązki prosto odstają albo tylko lekko łukowato zwieszają się. Pędy bardzo smukłe, proste lub lekko zgięte, zielonkawobrunatne, zazwyczaj odmiennej barwy na górnej i dolnej stronie. Pączki błyszczące, ciemnobrunatne, bardzo małe – osiągają zaledwie 1 mm długości. Liście naprzeciwległe o długości 6-12 cm i szerokości do 6 cm. całobrzegie, szerokie i owalne do okrągławych, z przodu bardzo krótko zaostrzone, a u nasady głęboko sercowato wcięte. Niekiedy brzegi znaczą bardzo delikatne, tępe ząbki. 2 wierzchu liście są matowe, zielone albo szarozielone i nagie, a pod spodem-wyraźnie niebieskawozielone. Ogonki liściowe mają 3-6 cm długości i są ciemnoczerwonej barwy. Drzewo dwupienne. Kwiaty męskie składają się prawie wyłącznie z pęczków czerwonawych pręcików i stoją licznie w pachwinach pączków. Kwiaty żeńskie, tak samo w pęczkach stojące w pachwinach pączków, zwracają uwagę swoimi skręconymi, czerwonymi znamionami długości około 5 milimetrów. Kwiaty pojawiają się przed rozwo-1 jem liści, Owoce w postaci mieszków są błyszczące, jasnozielone i pozaginane na kształt szponów.

Występowanie: Katsura rośnie dziko w Japonii i w Chinach, tworząc tam luźne drzewostany. Od około stu lat gatunek ten jest jednak sadzony także w dużych parkach jako drzewo ozdobne. Z powodu swoich wyrafinowanych kwiatów i wspaniałego jesiennego przebarwiania liści należy na pewno do najbardziej atrakcyjnych drzew liściastych, które z Azji Wschodniej dotarły na Zachód i mogą być tutaj uprawiane.

Okres kwitnienia: Kwiecień.

Uwagi ogólne: Osobliwą cechą katsury. która jednak często pozostaje me zauważona, są dwie formy liścia, Tylko na długopędach liście są naprzeciwległe i pierzasto unerwione. Stanowią one większość. Na krótkopędach natomiast liście stoją skrętolegle, a ich unerwienie jest dłoniaste, Ta różnolistność jest uważana za cechę stosunkowo pierwotną. Podobnie muszą być ocenione cechy kwiatów. Kwiaty są jednopłciowe i rozdzielone na różne osobniki (dwupienność). Kwiaty żeńskie składają się z jednego tylko jedynego owocoiistka, który przy dojrzewaniu rozwija się w jeden wielonasienny mieszek. Otwiera się on na szwie brzusznym i uwalnia mnóstwo małych, płaskich, oskrzydlonych nasion. Takiego nagromadzenia cech pierwotnych me znajdujemy u żadnej innej rodziny wśród Dwuliściennych. Cercidfphyilaceae, zresztą monotypowa rodzina reprezentowana tylko przez ten jeden gatunek. zajmują zatem w systemie roślin kwiatowych dość izolowaną pozycję. Wykazują one pewne nawiązania do magnolii, jak również do oczarów, nie będąc jednak v rzeczywistości bliżej z nimi spokrewnione. Liście, w jesieni delikatnej łososiowej barwy, na krótko przed opadnięciem wydzielają charakterystyczny zapach piernika, Z tego powodu katsura bywa nazywana także „drzewem ciastkowym”, Ten interesujący aromat liści nie może jednak być wykorzystany, ponieważ znika podczas suszenia liści. Jego struktura chemiczna me została poznana,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *