Rośliny na suche bukiety

bukietKocanka ogrodowa. Zwana też nieśmiertelnikiem lub słomianką. Są to rośliny suche z natury, zachowujące po zerwaniu piękną barwę – białą, żółtą, pomarańczową, różową, czerwoną i brązową. Do bukietu należy ścinać, gdy są jeszcze nie w pełni rozwinięte. Lepiej rosną uprawiane z rozsady niż wysiewane wprost do gruntu.

Miechunka rozdęta. Zwana też chińskimi lampionami. Jest to bylina o czerwonopomarańczowych mieszkach okrywających jagodę. Ze względu na silnie rozrastające się kłącza miechunkę należy co trzy lata przesadzać, by nie przeszkadzała innym roślinom. Przed suszeniem usuwa się liście, zostawiając same torebki.

Miesięcznica dwuletnia. Potocznie zwana jest srebrnikami Judasza. Jest to roślina o charakterystycznych, jakby pergaminowych, przegrodach łuszczynek. Miesięcznicę zrywa się, gdy owoce są dojrzałe i zaczynają pękać. Do suchego bukietu nadają się tylko owe pergaminowe przegrody łuszczyn, liście i osłony łuszczyn należy usunąć. Jest to roślina dwuletnia, nasiona wysiewa się na rozsadniku na początku lata, a pod koniec lata pikuje na zagony. Na zimę należy miesięcznicę lekko przykryć liśćmi.

Suchlin różowy. Zwany też suchołuską. Podobnie jak nieśmiertelniki jest rośliną suchą z natury. Jest bardzo delikatna, osiąga wysokość do 30 cm. Suchołuskę uprawia się z rozsady, sadząc rośliny w odstępach co 20…30 cm.

Suchokwiat roczny. Jest delikatną jednoroczną rośliną o kwiatach barwy białej lub purpurowej, osiągającą wysokość do 50 cm. Uprawia się ją podobnie jak suchołuskę. Dla utrwalenia purpurowej barwy kwiatów, bezpośrednio po zerwaniu zanurza się je w słabym roztworze octu.

Zatrwian. Cała rodzina zatrwianów jest cennym  składnikiem suchych bukietów. Zatrwian wrębny jest rośliną jednoroczną o rozgałęzionej łodydze i licznych drobnych kwiatach. Ozdobą są jednak nie kwiaty, lecz działki kielicha, pozostające po opadnięciu białych płatków. Działki kielicha mogą mieć barwę żółtą, różową, niebieską lub fioletową. Uprawiany jest z rozsady. Również zatrwian Suworowa jest rośliną jednoroczną. Na łodygach wysokości do 50 cm tworzy zbite kwiatostany barwy różowej. Zatrwiany szerokolistny i tatarski są bylinami. Podobnie jak poprzednio wymienione mają sżeroko rozgałęzione pędy, obficie obsypane drobnymi kwiatami. Zatrwian szerokolistny ma drobne kwiaty koloru niebieskofioletowego, natomiast zatrwian tatarski – koloru purpurowego, po przekwitnięciu zaś pozostają srebrzystoszare działki kielicha. Wszystkie zatrwiany uprawia się z rozsady.

Trawy. Bardzo podnoszą walory estetyczne suchych bukietów. Są to rośliny wyglądające ładnie nie tylko w stanie suchym, dlatego warto posiać je w ogrodzie dla ozdoby. W sklepach nasiennych powinny być dostępne nasiona wielu traw, w tym jęczmienia grzywiastego, stokłosy, mietlicy, drżączki czy też dmuszka jajowatego o delikatnych, puszystych kłosach. Wysiewa się je wprost do gruntu pod koniec kwietnia lub na początku maja. Pędy traw ścina się zanim zaczną kwitnąć, tzn. zanim w kłosach pojawią się pylniki, by po zasuszeniu nie obsypywały się.