Rośliny ozdobne na balkonie

balkonRośliny ozdobne na balkonie – O powodzeniu uprawy roślin na balkonie decyduje ich właściwy wybór. Należy się przy tym kierować ich wymaganiami świetlnymi i cieplnymi, które muszą być zgodne z warunkami panującymi na balkonie. Dla wielu gatunków jest korzystna wystawa wschodnia. Światło wschodzącego słońca ma dużą ilość ultrafioletu, mniejsze są tam też różnice temperatur między nocą a dniem. Wystawa południowa ma dużo światła przez większą część dnia, dużą ilość podczerwieni, a tym samym wyższą temperaturę, co nierzadko powoduje przegrzewanie się roślin i szybkie wysychanie podłoża. Z kolei wystawa zachodnia zapewnia roślinom większą ilość ultrafioletu niż wystawa południowa, jednak krótkotrwałe oświetlenie i szybka zmiana temperatur po zachodzie słońca nie są korzystne dla wegetacji roślin. Najgorsze warunki, zarówno świetlne, jak i cieplne, ma wystawa północna. Dlatego niewiele jest roślin, które można posadzić na tak usytuowanych balkonach.

Na balkon z wystawą południową nadają się następujące rośliny:
-jednoroczne z rozsady: petunia, żeniszek, aksamitka, werbena, heliotrop, begonia stale kwitnąca, cynia, szałwia, lwia paszcza;
–    jednoroczne wysiewane wiosną do skrzynek: nasturcja, smagliczka, nagietek, portulaka, maciejka (lewkonia dwurożna), rezeda, groszek pachnący;
–    pnącza jednoroczne uprawiane z rozsady: powój, wilec, kobea, chmiel japoński;
–    dwuletnie sadzone wczesną wiosną; bratek (fiołek ogrodowy) stokrotka;
–    byliny: floks szydlasty, gęsiówka, pierwiosnek gruziński, sasanką, zawciąg, żagwin, koleus, pelargonia rabatowa i bluszczolistna.

Na balkonach zacienionych o wystawie wschodniej lub zachodniej sadzi się następujące rośliny;
–    jednoroczne z rozsady: niecierpek balsamina, aksamitka;
–    jednoroczne z siewu: fasola wielokwiatowa, tytoń skrzydlaty, godecja;
–    dwuletnie: niezapominajka, bratek;
–    byliny: paprocie, barwinek, pierwiosnek, bezłodygo-wy bluszcz, fuksja, niecierpek, pantofelnik, niskie odmiany dalii, begonia bulwiasta.

Na balkony z wystawą północną wybór jest bardzo ograniczony; można polecić: begonię bulwiastą, fuksję, bluszcz i winobluszcz.

W miejscach narażonych na działanie silnego wiatru dobrze rosną: żeniszek, stokrotka, lobelia, aksamitka, rozchodnik i bratek.

Rośliny uprawiane na balkonie należy podlewać codziennie rano 2…3-krotnie małymi dawkami wody, tak aby dobrze nawilżyć ziemię na całej głębokości skrzynki. W dni upalne podlewa się rano i po południu wodą, która stała w otwartym naczyniu na balkonie.

Co tydzień lub raz na 10 dni trzeba nawozić ziemię roztworem mieszanek Flora lub Florogama czy też przefermentowanym krowieńcem lub kurzeńcem w proporcji z wodą 1:30. Jako podłoża można używać ziemi kompostowej, darniowej lub gliniastej z torfem i piaskiem w stosunku 2:1:1, wzbogaconej wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Podłoże powinno być co roku wymieniane.

Pielęgnując rośliny, systematycznie spulchnia się ziemię w skrzynce oraz usuwa żółknące i uszkodzone liście oraz przekwitające kwiaty wraz z szypułkami kwiatowymi, nie dopuszczając do dojrzewania nasion.