Ocena starszego drzewa

Wartość plastyczna i zdrowotność. Drzewa starsze bardzo często sadzi się w celu zwiększenia wartości dekoracyjnych i estetycznych określonego miejsca, tym większą więc wagę przywiązuje się do ich cech plastycznych.

Podstawową cechą, która powinna być brana pod uwagę przy ocenie drzewa, jest właściwy dla danego gatunku pokrój, który może się wykształcić w warunkach dostatecznie swobodnej przestrzeni otoczenia. Dlatego o wiele mniejszą wartość mają drzewa rosnące zbyt blisko siebie lub w całkowitym zwarciu. Ponadto tylko w warunkach wolnej przestrzeni możliwe jest właściwe ukształtowanie korony drzewa pod względem konstrukcyjnym. Drzewa o nadmiernie długim pniu są łatwe do przewrócenia przez wiatr po posadzeniu. Ważna jest również ogólna zdrowotność wybranego drzewa. Drzewa z otwartymi ranami i postępującą infekcją drewna, porażone chorobami i opanowane przez szkodniki nie nadają się do przesadzenia.

Wiek i rozmiary drzewa. Każdy gatunek drzewa w optymalnych warunkach osiąga w określonym wieku charakterystyczne rozmiary. Średnica pnia, wysokość drzewa i szerokość korony są najważniejszymi wymiarami charakteryzującymi drzewo. Określanie wieku może mieć tylko rolę pomocniczą, natomiast wymiary drzewa interesować mogą nie tylko projektanta, ale są również bardzo ważne dla prowadzącego operację przesadzania. Na podstawie wymiarów drzewa dobiera się bowiem odpowiednie środki techniczne i transportowe.