Kalifornijski cedr rzeczny (Calocedrus decurrens)

Kalifornijski cedr rzeczny (Calocedrus decurrens)

Wygląd: Wiecznie zielone drzewo szpilkowe z uderzająco smukłą, kolumnową, bardzo regularnie wykształconą koroną, której wierzchołek w przeciwieństwie do wielu innych gatunków cyprysa i cyprysika, nie zbiega ostro, lecz jest wyraźnie zaokrąglony. Wysokość około 30 metrów. W naturalnych siedliskach rzadziej widuje się smukłą postać kolumnową, występują raczej korony stożkowate i bardziej rozłożyste. Gałęzie stosunkowo krótkie, wznoszą się skośnie, są wygięte do góry, rzadko – zwisają lub są zgięte w dół.

Pień jest zwykle obrośnięty gałęziami prawie do ziemi, tylko w zwartych drzewostanach gałęzie są w dolnej części pnia rzadsze lub brak ich zupełnie.
Kora ciemnobrunatna lub brunatnoczerwona-wa, podzielona jest na większe płaszczyzny, nieregularnie porozrywane i na obu końcach odgięte od pnia.

Pędy roczne początkowo zielonkawe, później brunatnieją.

Liścieluskowate, trójkątne, rozszerzające się lekko J<u szczytowi, tam jednak wyraźnie zagięte, rosną po cztery w bardzo regularnych okółkach – dlatego drobne gałązki nieco przypominają z wyglądu skrzyp. Przy roztarciu wydzielają silny zapach zbliżony do zapachu terpentyny lub pasty do podłogi, Płaskie gałązki są od spodu troszeczkę jaśniejsze niż na wierzchu i silnie rozczłonkowane. Gatunek jednopienny, kwiaty męskie i żeńskie umieszczone rozdzielnie na tym samym drzewie.

Kwiaty męskie (szyszki) bardzo małe, długości około 3 mm, rosną głównie na szczytach bocznych gałązek. W czasie pylenia są jasno-żółte lub złotożółte, ale nawet wtedy niezbyt pokaźnych rozmiarów.

Szyszki żeńskie również stojące na końcach, w czasie kwitnienia są bardzo niepozorne, zielonkawe, a w porze owocowania mają około 2 cm długości i składają się zaledwie z sześciu łusek, z których tylko dwie noszą zalążki i wydają nasiona. Szyszki tego gatunku przypominają postacią szyszki gatunków Thuja, jednak tu poszczególne łuski są na szczycie nieco wystrzępione.

Nasiona z jednym skrzydełkiem służącym do rozsiewania przez wiatr oraz mocno zredukowanym zawiązkiem drugiego skrzydełka; poza tym pokryte gruczołami żywicznymi. Występowanie: Cedr kalifornijski występował pierwotnie tylko w zachodniej części USA. szczególnie w stanach Oregon i Kalifornia. Z powodu swego „eleganckiego” wyglądu gatunek ten jest bardzo chętnie stosowany jako ozdobne drzewo parkowe.

Okres kwitnienia: Marzec, w łagodnym klimacie także wcześniej.

Uwagi ogólne: Osobliwością cedru kalifornijskiego są kolory drewna – twardziel jaśniejsza niż biel. W Ameryce jest on niekiedy używany do wyrobu mebli.

Drewno jest bardzo miękkie, ma jednorodną strukturę i może być obrabiane wyjątkowo równomiernie i gładko. Nadaje się do prac snycerskich i modelarskich.