Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides)

Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides)

Wygląd: Drzewo szpilkowe zrzucające liście na zimę, osiąga wysokość około 30 metrów. Korona u młodych drzew dość regularnie stożkowata, ze smukłym, ale nie oddzielonym wyraźnie szczytem, wydaje się dość przejrzysta skutkiem okółkowego, luźnego ustawienia gałęzi,

Gałęzie odstają poziomo lub lekko wznoszą się ku górze,

Kora bladobrunatna lub lekko żółtobrunatna, w dolnej części pnia odpada małymi podłużnymi pasmami lub płytkami. Pień poniżej miejsca wyrastania gałęzi opatrzony jest osobliwymi wgłębieniami. Pędy jasnoczerwona-we lub bladopurpurowe są bardzo cienkie, delikatne i lekko spłaszczone.

Szpilki ustawione dwurzędowo na naprzeciwległych krótkopędach, wraz z którymi są zrzucane w jesieni. Poszczególne szpilki o długości 1-3 cm są równowąskie, płaskie, z przodu zaokrąglone lub niewyraźnie zaostrzone i uderzająco miękkie. W porze lislnienia przybierają żywą, trawiastozieloną barwę, później są nieco ciemniejsze. Zależnie od siedliska i warunków pogodowych przebarwiają się jesienią na żółto, łososiowo lub rubinowoczerwono.

Kwiaty męskie licznie zebrane u nasady pędu wiodącego są małe t kuliste.

Szyszki żeńskie na długich trzonkach, kuliste lub lekko podłużne – w kształcie kropli mają do 2,5 cm długości, zbudowane z niewielu bardzo szerokich łusek szyszkowych. W stanie dojrzałym mają barwę jasnobrunatną. Występowanie: Metasekwoja chińska została odkryta w południowo-zachodnich Chinach dopiero w roku 1941, co wywołało wśród fachowców małą sensację, W latach II wojny światowej wysłano z Ameryki ekspedycję w celu zebrania nasion, jednak już dość szybko odkryto, ze drzewo to może być także łatwo rozmnażane wegetatywnie, przez sadzonki. Ten sposób rozmnażania jest także dzisiaj szeroko stosowany przez ogrodników, ponieważ pierwsze posadzone poza Chinami okazy dopiero przed niewielu laty zakwitły i wydały nasiona.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do maja.

Uwagi ogólne: Metasekwoja chińska, podobnie jak miłorząb, jest właściwie żywą skamieniałością i to taką, której kopalnych przodków odkryto wcześniej, niż dziś jeszcze żyjącego przedstawiciela tej grupy Skamieniałe liście podobne do metasekwoji znajduje się niemal wszędzie tam, gdzie eksploatuje się złoża węgla brunatnego. Zatem jeszcze w trzeciorzędzie obszar występowania tego gatunku, lub jego bezpośrednich przodków, musiał być o wiele bardziej rozległy. Poważny wiek ewolucyjny całej rodziny cypryśnikowatych można między innymi odczytać z tego, że nie ma ona już zwartego zasięgu, zaś jej zwykle monotypowe rodzaje występują w bardzo różnych częściach świata na niewielkich obszarach. Okres największego rozwoju drzewa te przeżywały w erze mezozoicznej, gdy drzewa liściaste jeszcze się nie rozwinęły.