Głębokość sadzenia drzew i krzewów cz.2

Głębokość sadzenia drzew i krzewów.

Z głębokością sadzenia wiąże się głębokość dołów lub rowów jako miejsc sadzenia. Obowiązuje podstawowa zasada, że rozmiary dołów, a więc głębokość a szerokość powinny umożliwiać swobodne  umieszczenie i rozłożenie systemu korzeniowego. Dlatego do posadzenia niewielkich młodych siewek drzew lub krzewów wystarczy zrobienie wąskiego otworu kołkiem lub łopatą. Doły na drzewa i krzewy kopie się zwykle do głębokości ok. 40 cm, rzadko tylko zachodzi potrzeba kopania na głębokość większą niż 50 cm. Rozmiary dołów do sadzenia roślin z bryłą ziemi dostosowuje się do rozmiarów bryły. Dla swobodnego umieszczenia bryły konieczne jest kopanie dołów nieco szerszych od niej. Kopanie dołów znacznie szerszych niż wymagają tego rozmiary systemu korzeniowego czy bryły jest zwykłe korzystne dla roślin, zwłaszcza wtedy, gdy usuniętą ziemię można zastąpić ziemią o lepszej strukturze i żyźniejszą.
Sadząc drzewa i krzewy w układach nieregularnych, kopie się doły w miejscach oznaczonych kołkami po ich wyjęciu.

W celu zapewnienia stałej pozycji pionowej posadzonych drzew stosuje się pale, które wbija się w dno dołu przed sadzeniem. Bale powinny być w całości zaimpregnowane środkami grzybobójczymi. Dobrym i od dawna stosowanym sposobem zabezpieczenia części pala znajdującej się w ziemi jest opalanie.
Długość pala powinna być dostosowaniu do wysokości pnia. Wiązanie do pala powinno być elastyczne i uniemożliwiające ocieranie się pnia o pal w czasie wiatru. Do wiązania używa się sznurów, taśm i specjalnych wiązadeł produkowanych z tworzyw sztucznych. Pnie bardzo wysokie i niedostatecznie sztywne powinno się przywiązywać w miejscu najwyższym i w połowie wysokości.

Powierzchnie ziemi wokół drzewa formuje się w miskę, która umożliwia utrzymanie się wody podczas podlewania i wsiąkanie jej we właściwe dla korzeni miejsce. Powierzchnię miski dobrze jest przykryć 3-5 centymetrową warstwą ściółki, która zapobiega nadmiernemu parowaniu gleby, a jednocześnie chroni ją przed zeskorupieniem wskutek podlewania. Warstwa ściółki w znacznym stopniu zabezpiecza przed porastaniem miski chwastami.