Łączenie paneli z wykładziną

panele i wykladzinaWyspa w pokoju. Część pomieszczenia przeznaczoną do spożywania posiłków wyłożono dywanem, który po obydwu stronach styka się z laminatem.

Połączenia wykładzin wykonuje się z dostępnych w zwykłych sklepach profilów z PCW, mosiądzu lub aluminium. Nie powinny one wystawać ponad powierzchnię wykładziny. Pracę rozpoczyna się od układania paneli z laminatów, a następnie montuje się profile. Ponieważ wystarczy zamocować je odpowiednim klejem, zbędne staje się wiercenie (zaleta przy ogrzewaniu podłogowym!).
Najlepiej nadają się do wykonania połączeń z innymi wykładzinami wycięte z wykładziny dywanowej kwadraty o wymiarach od 20 x 20 cm do 24 x 24 cm. Dzięki temu ze standardowych płytek (50 x 50 cm) można wyciąć 4 dekoracyjne kwadraty.
Kwadraty przykleja się do czystej podłogi obustronnie klejącą taśmą. Aby uzyskać regularny wzór, klejenie rozpoczynamy od środka podłogi i prowadzimy w kierunku ścian.

Część służąca do wypoczynku i lektury jest oddzielona wizualnie od reszty pokoju odmiennym rodzajem wykładziny. Elegancko prezentuje się laminat z wykładziną dywanową, gdy obydwa materiały mają tę samą wysokość i są złączone dyskretnym profilem.

Profile stosowane są w przypadku łączenia dwóch różnych wykładzin o takiej samej lub zbliżonej grubości. Dzięki nim można likwidować zmiany długości wywołane rozprężaniem się materiałów. Między wykładzinami o różnych grubościach montuje się profile różnicowe (zdjęcie dolne), tworzące gładkie przejście. Najczęściej ustawia się je w progu; między dwoma pomieszczeniami.