Podłogi z laminatów

laminatyPodłogi z laminatów wyglądają dobrze, a materiał z którego są zrobione jest twardy, bardzo tani i łatwo się układa. Jeśli nawet te argumenty nie są przekonujące, dodajemy jeszcze jeden: z laminatów doskonale można układać wzory, stosując dodatkowo panele w innych barwach oraz elementy dekoracyjne.

Duże powierzchnie podłogowe można podzielić lub podkreślić niektóre ich części. Kontrastowe zestawienie odmiennie zabarwionego drewna ożywia całą powierzchnię. Wygląd podłogi staje się „lżejszy”, gdy jasną powierzchnię urozmaicimy ciemnymi polami. Problem stanowi zmiana kierunku na przeciwny – podłoga w przeważającej części ciemna, ozdobiona jasnymi pasami często wygląda jak łatana narzuta.

Ponieważ elementy dekoracyjne (19 x 19 cm) wyposażono na obwodzie we wpusty lub w pióra, można je łączyć w dowolnym miejscu z panelami wykonanymi z laminatu.

Laminat umożliwia wykonanie rozmaitych upiększeń podłogi. Oprócz najbardziej rozpowszechnionych reprodukcji drewna oraz powierzchni kolorowych, pod naszymi stopami mogą ścielić się stosy winogron, pomidorów i oliwek, zależnie od naszego gustu.

Najlepsze rozwiązanie nie zawsze musi rzucać się w oczy. Dzięki niewielkim dekoracyjnym elementom, tak zwanym intarsjom z laminatu, można wprowadzać akcenty stonowane. Kolory dobrano zgodnie z kolorystyką wykorzystaną przy produkcji mebli i środków malarskich.

Parkiet z dekorami.
Dzięki barwnym akcentom oraz kontrastowym liniom, podłogi nabierają wyrazu i estetycznej oryginalności. Szczególnie ciekawie prezentują się podłogi z desek poprzerywanych dekoracyjnymi paskami.

Przynajmniej tę jedną rzecz mają laminaty i parkiety wspólną: sposób układania. Elementy łączy się na wpust i pióro, panel po panelu, aż powstanie gładka podłoga. Możliwości zdobienia wzorami są rozmaite. Na przykład co pewien odcinek, wciąż w tym samym kierunku układania, można osadzać pojedyncze, inaczej zabarwione panele (pochodzące zawsze od tego samego producenta). Inne możliwości: podłogi z laminatów lub drewna można delikatnie lub znacznie ożywić, układając pomiędzy poszczególnymi elementami dekoracyjne listwy.

System łączenia oparty na piórach i wpustach ma swoje ograniczenia. Przy wykorzystaniu paneli z laminatów nie da się zmienić kierunku układania elementów. Wykluczone jest również wykonanie fantazyjnych kształtów, opartych na łukach i okręgach. Do takich wzorów lepiej wybrać wykładziny dywanowe i linoleum.