Podłoga z korka

korek podlogaPrzez długi czas była to jedna z najpopularniejszych wykładzin. Później zapomniano o niej na kilka lat, by obecnie przywrócić ją do łask. Ceniona jest za to, że wykonane z niej podłogi są miękkie, ciepłe i naturalne. W sklepach można ją kupić w postaci płytek korkowych, parkietu korkowego (do przyklejania na stałe do podłoża) i paneli korkowych (wyposażonych na krawędziach we wpusty i pióra, przeznaczonych do układania luzem). Dzięki tym formom możliwe jest układanie różnych wzorów.  Wykładziny korkowe mają powierzchnie strukturalne lub są pokryte wzorem, dlatego układa się je zazwyczaj w szachownicę. Nie musi to być jednak wyłącznie typowy dla korka brąz, gdyż obecnie materiał ten farbuje się na prawie wszystkie kolory.

Klasyczne, kwadratowe płytki ułożone w szachownicę. Trzecia, dodatkowa barwa powoduje złagodzenie surowości wzoru, harmonizujące tonacje kolorów zmniejszają kontrast.

Płytki przykleja się całą powierzchnią. W tym wzorze różne rozmiary powtarzają się w regularnych odstępach. Dzięki spokojnym barwom powstał wzór idealny do kuchni w wiejskim stylu.

Układanie korka wcale nie jest łatwym przedsięwzięciem – chyba że mamy do czynienia z korkowymi panelami. W przypadku klejenia całych powierzchni podłoże musi być idealnie przygotowane. Pracochłonne są również kolejne etapy prac wykończeniowych, m.in. kilkakrotne lakierowanie, po którym pomieszczenia nie można dość długo używać. Poza tym po przyklejeniu wykładziny korkowej całą jej powierzchnią trudno ją później usunąć. W razie jakichkolwiek wątpliwości powinniśmy poprosić fachowca o pomoc w układaniu.

Linoleum i winyl kwarcowy

Wzór w linoleum? Już samo układanie tego materiału prosto z rolki jest trudne nawet dla profesjonalistów. Od kiedy więc w handlu pojawiła się ta wykładzina w postaci gotowych paneli, układanie stało się prostsze. Warstwę nośną stanowi płyta HDF o grubości 6 mm. Pokrywa ją 2-milimetrowa warstwa użytkowa z linoleum. Dzięki temu można łatwo wbudowywać elementy dekoracyjne.

Standardowe rozmiary płytek z kwarcowego winylu to 30 x 30 cm. Jeśli zwykłe płytki mają być zestawione z różnymi pasującymi do nich płytkami o odmiennych kształtach, wskazane jest zatrudnienie specjalistów.