Jak wybrać wykładzinę dywanową

rodzaje wykladzinKtoś, komu nie odpowiadają wykładziny z laminatów, PCW lub nie lubi drewnianych parkietów, z pewnością tęskni do cieplej, miękkiej i wygodnej podłogi, czyli do dywanu. Dywan jednak dywanowi nierówny i aby znaleźć odpowiedni trzeba się natrudzić. Dobra rada może być tu więc szczególnie potrzebna.

Klasycznym, ale bardzo powierzchownym kryterium wyboru wykładziny dywanowej jest jej wzór i kolor. Wielu ludziom wystarczy do szczęścia, gdy kupią wykładzinę, która im się będzie’ po prostu podobała, A przecież istnieje o wiele więcej ważnych cech wykładzin tekstylnych, które trzeba wziąć pod uwagę. Pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać jest pytanie o przeznaczenie i intensywność użytkowania naszej podłogi. Dywan ułożony w przedsionku lub korytarzu, po którym często chodzą ludzie w obuwiu bynajmniej nie domowym, musi być oczywiście wykonany zupełnie inaczej niż wykładzina przeznaczona do pomieszczeń mieszkalnych lub do sypialni, gdzie często chodzimy na bosaka.

Trzeba również zdecydować, czy chcemy wykładzinę tylko rozłożyć na podłodze, czy też wolimy przykleić ją do niej całą powierzchnią. Od tego zależy, jaki powinna mieć rodzaj grzbietu. Sprawą zasadniczą jest też sprawdzenie, czy materiały użyte do produkcji wykładzin nie będą stanowiły problemu dla alergików i dzieci.

Od materiału powierzchniowego najczęściej zależy komfort użytkowania.

Zestawienie najważniejszych materiałów z opisem ich cech i zastosowania:

WŁÓKNA SYNTETYCZNE
Wykładziny dywanowe z syntetycznych włókien (przede wszystkim z poliamidu) są niezwykle trwale, niestety słabo wchłaniają wilgoć, przez co są podatne na gromadzenie ładunków elektrostatycznych.

Nadają się do pomieszczeń narażonych na średnie lub duże obciążenia (korytarz, pracownia itp.).

WŁÓKNA KOKOSOWE
Te naturalne włókna są bardzo wytrzymałe, a poza tym mają dobre właściwości tłumiące. Mogą pochłonąć 20% wilgoci w stosunku do swojej masy.
Nadają się do korytarzy lub biur, w których oprócz wytrzymałości ceniona jest zdolność obniżania nadmiernej wilgotności powietrza.

ŻYWA WEŁNA
Żywa wełna daje wrażenie miękkości, ciepła i jest przyjemna w dotyku, a poza tym nie wchłania brudu, jest bardzo wytrzymała i trudno ją podpalić.
Nadaje się do pokojów mieszkalnych i sypialni, po których od czasu do czasu chodzi się boso i gdzie cenione są przytulność i ciepło.

SIZAL
Bardzo trwałe i wytrzymałe na ścieranie naturalne włókno. Łatwo daje się zabarwiać. Dzięki znakomitym właściwościom izolacyjnym sizal w lecie daje poczucie chłodu, w zimie powstrzymuje odpływ ciepła. Nadaje się do tych samych pomieszczeń, co włókna kokosowe, a więc do korytarzy i do biur.

WŁÓKNINA IGŁOWA
Jako rodzaj filcu izoluje i chroni pomieszczenie przed utratą ciepła. Poza tym jest niepalna i bardzo odporna na rozdzieranie. Jej powierzchnia jest bardzo delikatna i chłonna.
Nadaje się do domowego biura, do którego nie wchodzi zbyt wiele# osób w wilgotnym obuwiu.