Prawidłowa uprawa gwarantuje dobre zbiory

warzywaGroszek, fasolka, ziemniaki – wszystkie gatunki warzyw mają delikatny smak, jeśli zostały świeżo zerwane. Oto wybór plennych i odpornych odmian warzyw.

Zdobycie dobrej jakości materiału siewnego jest nie lada problemem, zwłaszcza dla nowicjuszy rozpoczynających dopiero karierę ogrodników. Dlatego podajemy tutaj kilka podstawowych kryteriów jego wyboru. Najlepszą jakość gwarantują zawsze hybrydy F-1. Chodzi tutaj o pierwszą „generację” krzyżówek dziedziczących zalety obu rodziców. Hybrydy F-1 są odporne na choroby i ataki owadów, silne i bardziej plenne od kolejnych pokoleń potomnych. Zaprawiony (przygotowany chemicznie) materiał siewny musi być odpowiednio oznakowany. Data trwałości i opakowanie opóźniające kiełkowanie nasion wskazują na ich dużą zdolność do kiełkowania. Umieszczone na opakowaniu oznaczenie „Fleuro Select” oznacza, że chodzi o odmiany wyróżnione przez międzynarodowe gremium.

Fasola karłowa jest bardzo łatwa w uprawie i może być zbierana prawie przez całe lato.

Groszek ma duże nasiona; najsmaczniejsze są bardzo młode. Groszek cukrowy można jeść ze strączkiem.

Pomidory z własnej hodowli smakują dużo lepiej niż te kupione, mogą być bowiem bardziej dojrzałe.

Kapusta głowiasta ma doskonały smak, a przy tym świetnie nadaje się na kiszonki.

Kalarepa rośnie wyjątkowo szybko. Może być wysiewana aż do lata i zbierana do zimy.

Warzywa w doniczkach

Warzywa można uprawiać nawet na balkonie. Wyjątkowo dekoracyjne w doniczkach i bardzo wytrzymałe są karczochy. Komosa główkowata została ponownie odkryta dopiero w ostatnich latach. Doskonale smakuje po uduszeniu i jako sałatka. Ma jaskrawoczerwone, soczyste owoce.