Kostrzewa czerwona – Życica trwała

Kostrzewa czerwona –  Festuca rubra. Gatunek bardzo wążny, powszechnie uważany za najlepszy na suche i mało żyzne gleby. Jest podstawowym gatunkiem trawy stosowanym na boiskach sportowych. Kostrzewa czerwona należy do gatunków najtrwalszych, jest odporna na suszę, mrozy, deptanie i ocienienia Ma ładne żywozielone zabarwienie.
Obecnie bardzo rozpowszechnione są dwa podgatunki kostrzewy czerwonej: rozłogowa (F. rubra ssp. rubra, dawniej F. r. genuina), odznaczająca się licznymi delikatnymi rozłogami, oraz kępkowa (F. rubra ssp. commutata, dawniej F.r. fallax), nie tworząca rozłogów.

Życica trwała (rajgras angielski) — Lolium perenne. Jest to trawa wymagająca żyznych i wilgotnych gleb, a także starannej pielęgnacji. W gorszych warunkach, zaniedbana, ginie po kilku lub nawet po dwóch latach. Koszenie jej w stanie wykłoszenia jest przyczyną silnego osłabienia. Życica trwała odznacza się wyjątkowo szybkim wzrostem i pięknym zielonym zabarwieniem. W łagodnym klimacie jest żywozielona zimą. Doskonale odrasta po koszeniu, znosi deptanie. Jest nietrwała w warunkach miejskich. W mieszankach ze słabiej rozwijającymi się gatunkami trawa ta w pierwszym roku spełnia wobec nich rolę osłaniającej (opiekuńczej).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *