Wykładziny dywanowe

wykładzinaDzięki odpowiednim wykładzinom dywanowym z laminatów, korka lub linoleum, łatwo można osiągnąć efekt znacznie wykraczający poza zwykły mieszkaniowy standard. Warto spróbować ułożyć je w piękne wzory. Uzyskane w ten sposób kompozycje, które od dawna są czymś zwyczajnym w przypadku płytek ceramicznych, mogą zachwycić każdego.

Wykorzystując wykładziny dywanowe, oprócz ściśle geometrycznych wzorów, można ułożyć także fantazyjne, zaokrąglone figury. Przy pracy trzeba wykazać się artystycznymi umiejętnościami i posiadać odpowiednie narzędzia.

Elementy dekoracyjne, ułożone w jednej linii trójkąty, mogą dzielić pomieszczenia na poszczególne obszary, w zależności od rodzaju funkcji im ; przypisanej. Jest to sposób o wiele subtelniejszy, niż ustawianie w poprzek szaf lub regałów.

Można stworzyć ciekawy wzór z połączenia wykładzin o trzech różnych barwach. Dwie z nich tworzą kwadrat, trzecia nadaje ton całemu pomieszczeniu. Podzielony kwadrat akcentuje środek pokoju.

Zabawa w kolory. Pozytywne oddziaływanie tego wzoru, ułożonego z dwunastu płytek dywanowych o rozmiarach 50 x 50 cm, wzmacniają otaczające środek jasne i naturalne barwy.
Wzór ze wzorem. Można kupić wykładziny z deseniami o różnych rozmiarach. Dzięki temu nasze kompozycje będą niepowtarzalne.

Nawet najbardziej wymyślne wzory są wykonalne od strony technicznej, jednak z rozsądku najczęściej podejmujemy decyzję o wykonaniu prostego geometrycznego wzoru. Nadają się do tego wykładziny dywanowe, które we wszystkich kierunkach są jednakowo wytrzymałe na cięcie to znaczy, że w miejscach przecięcia materiału nie powstają frędzle, a styki pomiędzy wykładzinami są trwałe. Proste kształty, takie jak prostokąty i kwadraty, można wycinać przy pomocy zwyczajnych linijek i noży introligatorskich. W przypadku trójkątów, okręgów i innych bardziej fantazyjnych figur zalecane jest wykonanie szablonu ze sklejki.

Do układania wzorów nie nadają się materiały welurowe i tkane, ponieważ bez wystrzępienia można je ciąć tylko w jednym kierunku. Maty kokosowe i sizalowe trzeba przyklejać na całej powierzchni i obszywać krawędzie pomiędzy pasmami – a to już jest zajęcie dla profesjonalistów.