Zalecenia w zakresie nawożenia drzew i krzewów

Zapotrzebowanie różnych gatunków drzew i krzewów na podstawowe składniki pokarmowe (N — azot, P — fosfor, K — potas) jest różne. W przybliżeniu proporcje tych składników kształtują się jak 1,0 : 0,8 : 0,6. Najbardziej celowe jest stosowanie nawozów wieloskładnikowych, w których procentowa zawartość azotu, fosforu i potasu występuje w tych proporcjach lub przybliżonych. Produkowane u nas nawozy wieloskładnikowe mają inne proporcje, ponieważ są dostosowane do innych upraw. Dlatego korzystanie z tych nawozów jest trudniejsze, ale możliwe, zwłaszcza jeżeli dokona się zmiany proporcji przez dodanie odpowiedniego nawozu jednoskładnikowego. W tabeli jest podana zawartość procentowa podstawowych składników pokarmowych w produkowanych u nas nawozach wieloskładnikowych oraz występujące tam mikroelementy.

Zawartość procentowa i proporcja podstawowych składników pokarmowych oraz mikroelementów w kilku nawozach wieloskładnikowych produkowanych w Polsce.

Nawóz N p2o5 k2o Proporcja

N:P205:K20

Mikroelementy
Azofoska 13,6 6,4 19,1 1:0,5:1,4 Mg Fe Cu Mn Zn B Mo
Flora 8,2 12,3 23 1:1,5:2,8 Mg Fe Cu Mn Zn B Mo
Fructus 1 17 8,5 17 1:0,5:1 Mg
Mikro 10,2 15,3 15,3 1:1,5:1,5 Mg Fe Cu Mn Zn B Mo
Plon 11,3 17 17 1:1,5:1,5

Dawki nawozów dla drzew pojedynczych ustala się na podstawie średnicy pnia. Na każdy centymetr średnicy pnia mierzonej na wysokości 1,2 m jest zalecana dawka 0,4-0,8 kg nawozu wieloskładnikowego. Dla drzew młodszych, kilkuletnich, dawki powinny być o połowę mniejsze. Drzewa i krzewy rosnące w grupach nawozi się w ilości 4-8 dag na 1 m². Stosowanie nawożenia mineralnego nie jest zalecane w pierwszym roku po posadzeniu, ponieważ skupione w jednym miejscu korzenie łatwo uszkodzić, zwłaszcza przy niedostatku wody.

Wymienione dawki nawozów mają charakter orientacyjny, a wybór określonej wielkości zależy nie tylko od stwierdzonego niedoboru, ale również od tego, czy silny wzrost nawożonych roślin jest pożądany.

Jeżeli zależy nam na szybkim wzroście młodego drzewa, intensywne nawożenie będzie uzasadnione. Drzewa starsze, zwłaszcza te, których dalszy rozrost jest niewskazany, powinny być nawożone słabiej, ale w stopniu zapewniającym ich prawidłowy rozwój i zdrowotność.

Przy nawożeniu mineralnym należy pamiętać, że większość drzew i krzewów ozdobnych wymaga słabo kwaśnego odczynu gleby (pH 5,6-6,7), który powinien być uregulowany podczas uprawy gleby. Zwłaszcza nawozy powodujące alkalizowanie gleby powinny być stonowane umiarkowanie.

Pora nawożenia ma duży wpływ na właściwe wykorzystanie nawozów, czyli ich skuteczność. Najbardziej wskazane jest nawożenie w okresie wiosennym przed rozpoczęciem wegetacji. Na glebach lekkich i suchych bardziej wskazane jest rozłożenie dawki na dwie części. Drugą część można dostarczyć do gleby w czerwcu lub jesienią po zakończeniu wzrostu. Sole mineralne są pobierane z gleby, jeżeli jej temperatura nie spadnie poniżej +5°C. Nawożenie w okresie lata (do zakończenia wzrostu) może spowodować przedłużenie wegetacji, niedostateczne zdrewnienie tkanek przed zimą, a w rezultacie przemarzanie lub zasychanie pędów zimą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *