Sosna nadmorska (Pinus pinaster)

Sosna nadmorska (Pinus pinaster)

Wygląd: Wiecznie zielone drzewo szpilkowe z szeroką, przeważnie płaską i nieco rozłożystą koroną. Pień już u młodych drzew pokręcony.

Główne gałęzie bardzo daleko rozstawione, wielokrotnie zgięte i pokręcone, dlatego korona wydaje się dość luźna.

Kora u młodych okazów jeszcze jasnoszara, później coraz ciemniejsza, pod koniec życia czarno-czerwonawa, podzielona bruzdami na prostokątne płytki. Młode pędy początkowo zielonkawe z ciemniejszymi plamami, później żółtawobrunatne i nieco prążkowane. Pączki błyszczące, brunatne, słabo zaostrzone. Szpilki po dwie na krótkopędach o długości około 10-25 cm i grubości mniej niż 2,5 mm, spiczaste, dość twarde i sztywne, w przekroju półkoliste, zielonkawoszare.

Kwiaty męskie rozdzielone na młodsze pędy. Szyszki żeńskie zebrane zwykle po 2-3, początkowo zielonkawe, po dojrzeniu błyszczące jasnobrunatne, o wymiarach – w stanie zamkniętym- w granicach 10-22×5-8 cm, bardzo mocne i ciężkie, stożkowato-owalne, u nasady zwykle nieco skośne pozostają na drzewie przez wiele lat. Łuski szyszek mają po zewnętrznej stronie szerokie rombowate tarczki.

Siedlisko: Sosna nadmorska preferuje ubogie, kwaśne gleby piaszczyste, dlatego porasta przeważnie wydmy.

Występowanie: Ważny, lasotwórczy gatunek obszaru śródziemnomorskiego, szczególnie szeroko rozprzestrzeniony w jego zachodniej części. Można go spotkać także na portugalskich i francuskich wybrzeżach Atlantyku, W południowej Afryce gatunek ten jest na dużych obszarach uprawiany w lasach.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do maja.

Uwagi ogólne: Sosnę nadmorską stosunkowo rzadko można spotkać jako drzewo ozdobne poza jej naturalnym obszarem występowania. Wynika to z jej wymagań klimatycznych: w większości rejonów Europy Środkowej ten gatunek sosny me znajduje odpowiednich warunków. chociaż jego wymagania glebowe mogłyby być w niektórych rejonach spełnione,

Z powodu znacznej zawartości żywicy drewno jest rzadko używane w stolarstwie, za to często – jako drewno budulcowe lub jako miazga drzewna dla przemysłu papierniczego. Poza tym, pnie tego gatunku sosny można nacinać i pozyskiwać w dużych ilościach żywicę. Jest ona destylowana i po dalszym przetworzeniu dostarcza terpentyny i kalafonii, Pewne znaczenie mają też bardzo duże szyszki, które w ogrodnictwie i w bukieciarstwie są chętnie używane jako materiał dekoracyjny. Na wielkich, pięknych w kształcie szyszkach sosny nadmorskiej można doskonale zaobserwować, : dlaczego botanicy zaliczają drzewa szpilkowe . do nagonasiennych, Gdy tylko dość masywne łuski szyszek wyschną, zaczynają się rozchylać, co umożliwia wgląd w budowę szyszki. Natychmiast rozpoznaje się, że oskrzydlone nasiona leżą na górnej stronie łusek szyszkowych w małych zagłębieniach. Znajdowały się tam także wcześniej jako zalążki, Ponieważ w tym miejscu me były one zamknięte | dodatkowymi osłonami, tylko położone wolno na łuskach (nago), szpilkowe rośliny drzewiaste zostały zaliczone do nadrzędnej grupy nagonasiennych,

2 myśli w temacie “Sosna nadmorska (Pinus pinaster)”

  1. Na moim terenie rośnie ponad 10 szt tej sosny ,nie zaobserwowałem rzadnych uszkodzeń mrozowych gdy temp.dochodziła do ponad -20 stopni C. Na 10 letniej sośnie pojawiły się już pierwsze szyszki,informacje że naszej strefie klimatycznej ma cechy mitu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *