Przewożenie roślin drzewiastych

Podczas sadzania wszelkich roślin powinno się (przestrzegać zasady możliwie najkrótszego przetrzymywania ich od czasu wykopania ze szkółki do momentu posadzenia w miejscu przeznaczenia) Przedłużanie tego okresu przez przedwczesne wykopywanie, przedłużający się transport lub spóźnione sadzenie ma zawsze niekorzystny wpływ na rośliny. Roślina po wykopaniu traci nieprzerwanie wodę i nie może jej uzupełniać. W najbardziej niekorzystnej sytuacji są cienkie korzenie i gałęzie, które najszybciej wysychają i najłatwiej zamierają. Rośliny z nadmiernie przesuszonymi korzeniami przyjmują się z trudem lub nie przyjmują się wcale, mimo prowadzenia starannych zabiegów pielęgnacyjnych po posadzeniu.

Dla ograniczenia strat wody rośliny należy wykopywać, transportować i sadzić, jeżeli jest to możliwe, tylko w chłodne, pochmurne dni. Nie należy jednak dopuszczać do przemrożenia obnażonych korzeni. Na czas transportu rośliny powinny być okryte, co zabezpiecza je przed osuszającym działaniem wiatru i osłania przed promieniami słonecznymi. Przewożenie samochodami roślin nie okrytych powoduje bardzo gwałtownie ich wysychanie.

W celu zmniejszenia transpiracji wykopanych roślin, zwłaszcza iglastych i zimozielonych, stosuje się specjalne emulsje woskowe, którymi spryskuje się rośliny przed wykopaniem. Zabieg ten powoduje również łatwiejsze przyjmowanie się rośliny.

Podczas transportu roślin z bryłą korzeniową należy unikać wstrząsów, które mogą powodować jej rozkruszenie, Podczas przewożenia roślin, zwłaszcza drzew, konieczne jest zabezpieczenie ich również przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak .skaleczenia kory, złamania gałęzi, korzeni itp. Rośliny przeznaczone do przewożenia na większe odległości powinny być odpowiednio pakowane i zabezpieczone w szkółce.

Jeżeli rośliny po dostarczeniu ich na miejsce przeznaczenia nie mogą być natychmiast posadzone, należy je odpowiednio przechowywać, żeby nie dopuścić do ich wysychania, pobudzenia wegetacji, przemrożenia itp. Kilkudniowe przechowywanie jest najmniej niebezpieczne dla roślin w chłodne dni jesienne. Na ten okres należy jednak rośliny układać w miejscach osłoniętych od wiatru i ocienionych, najlepiej w szopach, pod ścianami budynków lub ogrodzeń od strony północnej lub też pod koronami drzew. Korzenie należy obłożyć torfem, słomą lub liśćmi i dość obficie spryskać wodą.