Cis pospolity (Taxus baccata)

Cis pospolity (Taxus baccata)

Wygląd: Wiecznie zielone, dwupienne drzewo szpilkowe dorastające 20 m wysokości. Korona u okazów z jednym pniem szeroka i stożkowała albo (tylko u form ogrodowych) kolumnowa, u drzew z wieloma pniami – bardzo szeroko rozłożona i nieregularnie wieloszczytowa. Grubsze gałęzie odstają albo lekko zwisają, na końcach jednak przeważnie nieco podnoszą się. Pnie zwykle osłonięte mniejszymi gałęziami i gałązkami.

Kora brunatnoszara, bruzdowana i porozrywana na szerokie piaty albo łuszcząca się. Pędy roczne zielone albo brunatnozielone, z bardzo luźno stojącymi szpilkami.

Szpilki o długości do 4 cm i szerokości 3 mm są płaskie, równowąskie. z przodu wyciągnięte w smukły wierzchołek, od góry błyszczące i ciemnozielone, od dołu – jasno- lub żółtawo-zielone z dwoma wyraźnymi, podłużnymi prążkami, Na długopędach umieszczone są spiralnie, poza tym – grzebieniasto w dwóch szeregach, zawsze z żebrem środkowym.

Kwiaty męskie kuliste lub podłużne skupiają się liczne na dolnej stronie zeszłorocznych gałązek. w czasie pylenia jasnożółte lub białawe. Kwiaty żeńskie raczej niepozorne, pojedyncze. Nasienie rozwija w porze dojrzewania mięsistą, karminowoczerwoną otoczkę nasienną, zwaną osnówką (arillusj.
Siedlisko: Powoli rosnący cis lubi siedliska cieniste, na luźnych, próchnicznych i wilgotnych glebach.
Występowanie. W całej Europie Zachodniej spotyka się jego pojedyncze okazy, rzadziej występuje w zwartych drzewostanach. Bardzo często sadzony w rozmaitych formach wzrostowych.
Okres kwitnienia: Od lutego do kwietnia. Uwagi ogólne: Wszystkie części rośliny z wyjątkiem czerwonej osnówki nasiennej są silnie trujące,

Gatunki pokrewne:
Cis japoński (Tam cuspidata) ma bardzo cierniste szpilki i nasiona z kulistą osnówką. Cis chiński (Taxus celebica) tworzy nasiona z zielonkawą osnówką nasienną, Oba gatunki bardzo rzadko sadzone.