Mycie i nawożenie roślin doniczkowych

mycie lisciNiezbędnym zabiegiem w domowej uprawie roślin doniczkowych jest również ich mycie. Rośliny o dużych, gładkich liściach zmywa się wilgotną gąbką lub watą po obydwu stronach blaszki liściowej. Kurz domowy zatyka szparki oddechowe i hamuje asymilację. Rośliny odporne na wahania wilgotności można wystawić poza mieszkanie na działanie delikatnego letniego deszczu (uwaga na intensywność światła słonecznego) lub spłukiwać pod drobnokroplistym prysznicem. Roślin o liściach omszonych i owłosionych nie wolno zraszać ani spłukiwać (np. pelargonia, fiołek afrykański czyli sępolia fiołkowa). Nie wolno też dotykać żadnych młodych części rośliny – szczytów pędów i pąków kwiatowych czy młodych liści, gdyż może spowodować to ich zniekształcenie.
Większość roślin doniczkowych wywodzi się ze strefy tropikalnej. Dlatego wymagają one wilgoci i ciepła w pomieszczeniu. Stąd też w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem niezbędnym zabiegiem jest nawilżanie powietrza. Wilgotność powietrza zwiększa się przez rozpylanie wody wokół roślin oraz przez stosowanie urządzeń do odparowywania wody. Można na przykład umieścić doniczkę z rośliną w większym pojemniku wypełnionym mokrym torfem i torf ten systematycznie nawilżać – (fiołek afrykański) czy też w naczyniu wypełnionym kamieniami i wodą tak, by nie dotykała ona dna doniczki  (azalia).
Rośliny potrzebują również makro- i mikroskładników
pokarmowych. Gdy są prawidłowo nawożone rosną bujnie i zdrowo, zachowując wygląd charakterystyczny dla danego rodzaju i gatunku. Do podstawowych makroskładników należą: azot, fosfor i potas. Pierwszy z wymienionych oddziałuje na liście i części zielone. Jego niedobór objawia się słabym rozwojem rośliny, charakterystyczna jest przy tym jasnozielona barwa liści. Drugi – oddziałuje na system korzeniowy i kwiaty, natomiast trzeci – na kwiaty, które w wypadku jego niedoboru są małe i słabo wybarwione, roślina ma wtedy również słabe łodygi. Ziemię kwiatów doniczkowych należy nawozić od wiosny do jesieni raz na tydzień lub co 10…14 dni pełnoskładnikową mieszanką nawozową – np.: Florovitem, Florą czy Flosem –  ściśle według przepisu. Rośliny wrażliwe nawozi się roztworami wodnymi mieszanek nawozowych o stężeniu 0,1…0,2%. Roztwór nawozu leje się na wilgotną ziemię w doniczce. Nie wolno nawozić roślin doniczkowych przesuszonych, nie wolno też polewać roztworem łodyg i liści. Nie nawozi się roślin młodych i świeżo przesadzonych.
Jeżeli pędy i liście rosną wolno, pomimo właściwej pielęgnacji i odpowiednich warunków, ziemia szybko wysycha, pomimo właściwego podlewania lub korzenie wyrastają, wychodzą przez otwór w doniczce -roślinę trzeba przesadzić i umieścić w miejscu widnym, z dala od bezpośredniego działania słońca, nawilżyć powietrze i ziemię w doniczce. Po tygodniu przenieść roślinę na miejsce stałe. Do przesadzania należy używać ziemi kompostowej wzbogaconej nawozami mineralnymi, dobierając mieszanki ziem dla poszczególnych gatunków roślin.
Nie wolno przesadzać (i w ogóle przemieszczać) roślin doniczkowych w fazie formowania pąków kwiatowych.