Usuwanie dużych i ciężkich gałęzi

Dość trudne technicznie jest usuwanie dużych i ciężkich gałęzi, które podczas cięcia nie mogą być przytrzymywane. Nieumiejętność przeprowadzania takiego cięcia prowadzi często do bardzo dużych uszkodzeń. Prawidłowy sposób polega na odcięciu gałęzi najpierw w dość dużej odległości od nasady, a następnie usunięciu pozostawionej nasady.

Wszelkie cięcia powinno się prowadzić dokładnie, używając tylko odpowiednich i dobrze naostrzonych narzędzi. Nieostre piłki powodują powstawanie dużych nierówności drewna oraz strzępienie i odrywanie kory na brzegach rany, wskutek czego zarasta ona dużo trudniej.
Prace związane z usuwaniem gałęzi, często ina znacznych wysokościach są niebezpieczne dla prowadzących je osób oraz przechodniów, którzy mogą się znaleźć pod drzewem. Dlatego też praco te powinny być prowadzone tylko przez odpowiednio przeszkolonych pracowników, wyposażonych we właściwe narzędzia i stosujących odpowiednie zabezpieczania do prac ma dużych wysokościach.

Przechodzenie lub przejeżdżanie pod drzewami podczas trwania prac powinno być uniemożliwione przez ustawienie barier, umieszczenie napisów ostrzegawczych. Jeżeli ruch nie może być zatrzymany, nie powinno się dopuszczać do spadania dużych gałęzi, lecz należy podwiązać je i opuszczać powoli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *