Okucia bramy

okucia bramyUmiejscowienie i rodzaj okuć są ważnymi czynnikami warunkującymi prawidłowe funkcjonowanie bramy. Montowane na stałe haki i zawiasy trzeba bardzo dokładnie ustawić, ponieważ to od nich zależy położenie skrzydeł, którego po montażu nie można już zmienić. Obie części okucia sprzedawane są także w wersjach umożliwiających regulację. Dzięki temu można ustawiać skrzydła względem siebie i względem słupów. Należy zwrócić uwagę, by okucia i śruby były wykonane z materiałów nierdzewnych (chromianowanych na żółto, ocynkowanych ogniowo lub ze stali nierdzewnej). Wygięty i prosty zawias regulowany, prosty zawias taśmowy, hak regulowany i dwa inne haki o różnej grubości z płytkami montażowymi, hak wkręcany. Jeśli do bramy zostaną zamontowane regulowane zawiasy, możliwe będzie korygowanie ustawienia skrzydeł w zakresie kilkunastu centymetrów.
Ruchome haki umożliwiają przeprowadzenie korekty z milimetrową dokładnością. Przed regulacją należy zdjąć skrzydło z zawiasów.

Jeśli haki znajdują się po wewnętrznej stronie słupka szerokość przejazdu zwęża się o kilka centymetrów.
Haki zamontowane na tylnej stronie słupów mają tę zaletę, że skrzydła bramy można otwierać pod kątem 180° i dzięki temu po otwarciu nie zwężają one przestrzeni pomiędzy słupami.
W przypadku wystających haków, skrzydła bramy często są zawieszone za krawędzią słupa. Haki regulowane można głębiej wkręcić, a mocowane na stałe – głębiej osadzić w murze.
Wygięte zawiasy niwelują wady haków wystających. Skrzydła bramy są montowane pomiędzy słupami. W sprzedaży są trzy rodzaje haków: do wmurowania, do wkręcania i z płytką montażową.