Sosna alepska (Pinus halepensis)

Sosna alepska (Pinus halepensis)

Wygląd: Wiecznie zielone, lecz zwykle mafe drzewo szpilkowe o wysokości 15-20 metrów. Korona u młodych okazów wąska, stożkowata, później coraz bardziej kolumnowa lub nieregularna. Pień stosunkowo krótki, zwykle przekrzywiony. Drzewo już na niewielkiej wysokości od ziemi rozwidla się. Konary są mocne, często poskręcane i pokrzywione.

Kora początkowo srebrnoszara, gładka i lekko połyskująca, z wiekiem staje się coraz bardziej spękana i odpada małymi, czerwonawobrunatnymi płytkami. Pędy dość smukłe, jasnobrunatno-zielone lub szarozielone, nagie, Pączki o długości około 8 mm są zwykle nieco zgięte i wydłużone.

Szpilki po dwie na krótkopędach, umieszczone niezwykle luźno i przeważnie tylko w przedniej części gałązek i pędów, dość smukłe i giętkie, z przodu ostre i niekiedy wielokrotnie skręcone, zielone i lekko błyszczące.

Szyszki żeńskie rosną pojedynczo lub w grupach po dwie-trzy na krótkich trzonkach nieco odchylonych do tyłu. Mają długość 5-12 cm, a szerokość 4 cm, Są zaostrzone i bardzo smukłe. Pozostają na drzewie przez wiele lat, co powoduje, że jest ich wiele na starszych, grubszych gałęziach. W stanie dojrzałym są błyszczące, brunatne do ciemnobrunatnych, a tarczki na ich łuskach są silnie wypukłe.

Siedlisko: Sosna alepska preferuje gleby cieple, suche, nawet dość kamieniste, a pod względem odporności na upały i susze przewyzsza wiele innych drzew szpilkowych, Występowanie: Rośnie dziko w całym obszarze śródziemnomorskim, tworząc drzewostany przeważnie w rejonach nadbrzeżnych, natomiast w obszarach pagórkowatych, w głębi lądu występuje zdecydowanie rzadziej. Poza naturalnym obszarem rozmieszczenia rzadko bywa sadzona nawet jako drzewo ozdobne. Okres kwitnienia: Od czerwca do lipca.

Uwagi ogólne: Sosna alepska chętnie opanowuje opuszczone tereny rolnicze lub ugory i spełnia tam rolę pionierskiego gatunku drzewiastego, Często w gęstych skupieniach rośnie jako krzew i dlatego gatunek ten, podobnie jak spokrewniona z mm sosna nadmorska, chętnie stosowany jest w nasadzeniach wiatrochronnych. Jej drewno jest w twardzieli ciemnoczerwonawe. natomiast w bielu – żółtawe, Uchodzi za mało wartościowe i prawie w ogóle nie jest wykorzystywane. Podobna do sosny alepskiej jest sosna kanaryjska (Pinus canariensis). U tego gatunku szpilki wyrastają po trzy na krótkopędzie i mają 20 a nawet 30 cm długości. Dziko rośnie tylko na Wyspach Kanaryjskich (endemit wyspowy), w obszarze śródziemnomorskim bywa jednak miejscami sadzona jako drzewo ozdobne.

U gatunków sosny z gęstym ulistnieniem wyraźnie rozpoznaje się za pomocą średnio silnej lupy podłużne szeregi licznych otworów szparkowych ukrytych pod białawym nalotem wosku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *