Przygotowanie drzew do przesadzania cz.2

W procesie przygotowania przecina się tylko korzenie przechodzące przez boczne ściany bryły. Korzenie przechodzące przez dno bryły pozostają nie przecięte do chwili przesadzenia. Podczas przygotowywania grają one rolę zabezpieczenia drzewa na wypadek niekorzystnych warunków atmosferycznych, a przede wszystkim braku opadów …

Przygotowanie drzew do przesadzania cz.1

Przesadzając drzewa z bryłami o rozmiarach ustalonych na postawie grubości ich pnia, zależnie od wieku drzewa, obcina się 60-95% korzeni. Im starsze drzewo, tym dalej od pnia ma najdrobniejsze i najliczniejsze korzenie pobierające wodę i składniki pokarmowe. U większości drzew …

Sposoby przesadzania drzew i krzewów

Jeżeli roślina przeznaczona do przesadzenia nie rosła w doniczce, pojemniku lub podobnym naczyniu, traci podczas przesadzania części korzeni. Wraz z rozwojem rośliny jej system korzeniowy staje się większy i rozleglejszy. Wydobycie całego rozbudowanego systemu korzeniowego rośliny z naturalnego podłoża, w …

Przewidywana masa przesadzanego drzewa

Przewidywana masa drzewa. Przez masę tę należy rozumieć łączną masę całego drzewa i ziemi tworzącej bryłę korzeniową. Znaczną część tej masy stanowi ziemia, dlatego określenie przewidywanej wielkości bryły korzeniowej ma dość istotne znaczenie dla całej operacji przemieszczania drzewa. Przyjmuje się …

Ocena starszego drzewa

Wartość plastyczna i zdrowotność. Drzewa starsze bardzo często sadzi się w celu zwiększenia wartości dekoracyjnych i estetycznych określonego miejsca, tym większą więc wagę przywiązuje się do ich cech plastycznych.

Podstawową cechą, która powinna być brana pod uwagę przy ocenie drzewa, …

Przesadzanie starszych drzew

Drzewa starsze mają wartość znacznie większą od młodych i niewielkich, gdyż funkcje, jakie pełnią drzewa są zwykle proporcjonalne do ich rozmiarów. Potrzeba sadzenia dużych, starszych drzew jest odczuwana szczególnie silnie w nowo budowanych osiedlach mieszkaniowych i w innych nowych częściach …

Zabiegi pielęgnacyjne w pierwszym roku po posadzeniu

Zabiegi pielęgnacyjne w pierwszym po posadzeniu okresie wegetacji mają bardzo istotny wpływ na dalszy wzrost i rozwój roślin. Należy pamiętać, że większość posadzonych roślin, a przede wszystkim te, które były sadzone bez bryły korzeniowej, miała zmniejszony system korzeniowy; nawet po …

Zakładanie żywopłotów

Zakładanie żywopłotów jest to sadzenie krzewów, rzadziej drzew, w zwartym układzie jedno- lub wielorzędowym. Odstępy sadzenia zależnie od rodzaju sadzonych roślin, przewidywanego sposobu prowadzenia żywopłotu, typu gleby itp. wynoszą 20-50 cm.

Jeżeli zakłada się żywopłot z dużych krzewów lub niewielkich …

Sadzenie drzew i krzewów z bryłą korzeniową

Rozwój nowoczesnego szkółkarstwa pozwala coraz powszechniej korzystać z roślin uprawianych w pojemnikach (kontenerach), a więc z dobrze przerośniętą korzeniami bryłą, co zapewnia lepsze przyjmowanie się oraz znacznie wydłuża okres sadzenia.

Sadzenie z bryłą korzeniową stosuje się zawsze do roślin iglastych …