Skład mechaniczny gleby pod trawniki

Trawniki są uprawami wieloletnimi utrzymywanymi na określonym podłożu kilka, a często nawet kilkanaście lat, dlatego szczególną uwagę należy zwracać na wybór i przygotowanie tego podłoża.

Skład, mechaniczny. Wartość gleby jest zwykle proporcjonalna do stopnia rozdrobnienia …

Sąsiedztwo trawnika

Sąsiedztwo trawnika. Uzyskanie dobrego trawnika w pewnych warunkach może być bardzo trudne. Na przykład rosnące w sąsiedztwie trawnika duże drzewa o płytkim systemie korzeniowym lub drzewa silnie cieniujące są zawsze zagrażającymi trawnikowi konkurentami. Podobną konkurencję mogą stwarzać niektóre krzewy, a …

Rozmiar i dostępność trawnika

Trawniki są bardzo ważnymi elementami kompozycji ogrodu, zatem o ich rozmiarach, położeniu i powiązaniu z innymi elementami otoczenia zawsze powinien decydować projektant. Do cech trawnika będących przedmiotem projektowania należą: rozmiary, kształt, ukształtowanie powierzchni i sąsiedztwo.

Rozmiary trawnika wynikają z przyjętych …

Rodzaje trawników

Podziału i klasyfikacji trawników można dokonać na podstawie różnych kryteriów, jak na przykład wartość estetyczna, skład gatunkowy roślin, sposób użytkowania i sposób pielęgnacji. Najczęściej stosuje się podział trawników na: ogrodowe, parkowe, specjalne i zadarnienia.

Trawniki ogrodowe nazywa się często dywanowymi. …

Cechy trawnika

Trawnikami nazywa się powierzchnie trwale pokryte roślinnością, zwykłe trawiastą, tworzone i utrzymywane dla różnych celów. Do cech trawnika decydujących o jego wartościach estetycznych należą: jednolitość, gładkość i żywa zielona barwa.

Przez jednolitość należy rozumieć jednolity pod względem struktury typ roślin …

Sposoby nawożenia drzew i krzewów

Nawożenie jest skuteczne wtedy, kiedy nawóz może; być pobrany przez roślinę. Dlatego każdy nawóz powinien znaleźć się w glebie w strefie korzeni włośnikowych. Rozmieszczenie tych korzeni jest różne i zależy nie tylko od typu systemu korzeniowego, ale od rodzaju gleby, …

Nawożenie drzew i krzewów

W naturalnych i niezdegradowanych siedliskach drzewa i krzewy korzystają ze składników pokarmowych krążących w obiegu zamkniętym. Opadające liście lub inne części roślin obumierają i po rozkładzie oraz mineralizacji są ponownie pobielane przez korzenie w postaci soli mineralnych. Obieg pokarmowy roślin …

Ubytki drewna cz.2

Od materiałów takich wymaga się następujących cech: niewielkiej gęstości pokornej, elastyczności, właściwości termicznych zbliżonych do drewna, nienasiąkliwości, dostatecznej wytrzymałości mechanicznej i odporności na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto materiał taki powinien być tani, łatwo osiągalny i łatwy do wbudowania. Z uwagi …

Ubytki drewna cz.1

Ubytki drewna występują wskutek jego rozkładu w miejscach różnych ran: nie pielęgnowanych lub pielęgnowanych niewłaściwie. Najczęściej spotykanym miejscem szybko postępującego rozkładu drewna są nie pielęgnowane rany po wadliwie wykonanym cięciu gałęzi, wystawione swą powierzchnią na działanie wód opadowych. Wadliwość cięcia …