Zgorzel siewek

Zgorzel siewekZgorzel siewek – objawia się ciemnieniem i przewężaniem łodyżek siewek, a następnie przewracaniem i zamieraniem roślin. Choroba ta rozprzestrzenia się na sąsiednie rośliny i tworzy ogniska – puste miejsca z resztkami obumarłych roślin. Zgorzel siewek  …

Zgnilizna twardzikowa

Zgnilizna twardzikowa – poraża w warzywniku różne rośliny, zwłaszcza fasolę, pomidory, ogórki, a w przechowalniach marchew, pietruszkę i buraki. Na nadziemnych częściach roślin powstają żółtobrunatne plamy, które z czasem pokrywają się watowatym nalotem. Porażone rośliny …

Zaraza ziemniaka na pomidorze

Zaraza ziemniaka na pomidorzeZaraza ziemniaka na pomidorze – objawia się przede wszystkim na owocach w postaci brunatnych, twardych, . nieregularnych, nieco wzniesionych plam. Porażone owoce nie dojrzewają i gniją. W chłodne i wilgotne lata zniszczeniu może ulec 90% plonu. Należy unikać sąsiedztwa plantacji …

Szara pleśń cebuli

Szara pleśń cebuli – występuje głównie w czasie przechowywania zbioru i objawia się zmiękczeniem, brunatnieniem i gniciem łusek, na których powstaje puszysty szary nalot. Najczęściej atakuje cebule niedojrzałe, nie dosuszone na zagonach.…

Mączniak prawdziwy wielożywny i rzekomy

Mączniak prawdziwy wielożywnyMączniak prawdziwy wielożywny – poraża wiele roślin, m.in. groch i ogórki, na których liściach i pędach tworzy się biały mączysty nalot. Prowadzi to do zahamowania wzrostu i osłabienia plonu. Porażone rośliny trzeba niszczyć i palić resztki pożniwne.

Mączniak rzekomy – …

Kiła kapuściana

Kiła kapuściana – poraża wszystkie rośliny kapustne. Na korzeniach powstają narośla, wskutek czego rośliny rosną bardzo słabo i szybko więdną. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się choroby, trzeba zachować 3…6-letnią przerwę w uprawie roślin kapustnych, palić resztki pożniwne, a tuż …

Bakterioza obwódkowa fasoli

Bakterioza obwódkowa fasoliBakterioza obwódkowa fasoli – objawia się początkowo na siewkach w postaci czerwonobrunatnych plam, które są następnie na strąkach i łodygach nieco wzniesione i robią wrażenie tłustych, stąd bakterioza obwódkowa fasoli nazywa się też chorobą tłuszczową fasoli. Czasami zamierają całe rośliny. …

Choroby roślin warzywnych

Choroby roślin warzywnych – grzyby, bakterie i wirusy powodujące zaburzenia wzrostu roślin, ich więdnięcie lub gnicie, rozwijające się przy nadmiernej wilgotności gleby, zacienieniu, braku przewiewu, zbytnim zagęszczeniu roślin oraz za wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których są …

Zgorzel kory drzew owocowych

Zgorzel kory drzew owocowychZgorzel kory drzew owocowych – jedna z najgroźniejszych chorób jabłoni. Objawy występują na pędach i pniach młodych drzew. Porażona tkanka przybiera barwę brunatną, obumiera i zapada się. Rozległe nekrozy na konarach i pniach mogą powodować zamieranie poszczególnych gałęzi lub całych …

Zamieranie pędów malin

Zamieranie pędów malin – na pędach występują brunatne lub fioletowobrunatne plamy, które powiększają się i stopniowo przybierają barwę srebrzystobiałą. Kora pędów zamiera, pęka i łuszczy się. Pędy silnie opanowane przez chorobę przedwcześnie zamierają. Zapobieganie chorobie polega na wycinaniu ubiegłorocznych pędów …